Akce Ježíškových vnoučat v Bechyni vyvolala vzpomínky na záchranu zvonu

Zvony z celých jižních Čech zněly v pátek odpoledne domovem pro seniory v Bechyni. Redaktor Českého rozhlasu Jan Kopřiva a technik Marek Svoboda přijeli obyvatelům ukázat jaké to je, když spolu nahrávají hlasy jihočeských zvonů do rozhlasového cyklu.

Tento článek je více než rok starý.

Bechyně Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce byla také jedním z dárků projektu Ježíškova vnoučata. A protože zvony bývaly vždy těsně spjaté se životem lidí na vesnicích a ve městech, zazněly vedle jejich tónů také vzpomínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Ježíškovými vnoučaty byl v Bechyni Jan Kopřiva

Jan Kopřiva prozradil, že nejstarší dochovaný zvon v této zemi mají ve Zdíkovci. „Pochází z let 1255 až 1260. O tom, že tam mají tak starý zvon, v podstatě ani nevěděli. Ve válečném roce 1916, kdy byla jedna z rekvizičních vln, byl zvon papírově odepsán, byl vykázán jako snesený z věže a další jeho osudy nebyly známy,“ řekl.

Zatímco o zvonu ve Zdíkovci se ještě neví, kdo jej zachránil, jinde to vědí. Zvony bývaly totiž srdcem a duší mnoha obcí a měst a lidé pro jejich záchranu mnohdy hodně riskovali.

Ježíškova vnoučata a swing. Zpěvák Jan Smigmator si pro seniory připravil speciální koncert

Číst článek

Vzpomínku na záchranu jednoho zvonu má Jan Cícha, který pochází z Vyhnanic. „Za první světové války zvony sbírali a dělali z nich kanóny. Když se u nás dozvěděli, kdy pro zvon mají přijít, tak se dohodli dva sousedé, jeden z nich byl můj děda, že ho schovají,“ vyprávěl.

Velkým problémem ale bylo, kam takový zvon ukrýt. „Na naší zahrádce byla velká hranice z pařezů jako rezerva pro topení, tak dospěli k názoru, že by zvon mohli dát pod ty pařezy, že to nikdo nebude rozebírat. Tak se do toho dali, sami hranici rozházeli a vykopali tam jámu,“ dodal. Zvon takto přežil válku a poté se vrátil do kapličky.

Návštěva rozhlasu jako dárek. ‚Představoval jsem si to jednodušší,‘ říká Jaroslav Nádvorník

Číst článek

Za druhé světové války už to podle Jana Cíchy nebylo tak jednoduché. „Tihle dva už nežili a žádný takový hrdina se nenašel, takže zvon sebrali. Zvony shromažďovali někde v Praze a shodou náhod tam jeden místní měl syna jako profesora na nějaké škole. Tak ten dostal za úkol, aby zvon našel, což se mu skutečně podařilo, dovezl ho tramvají na nádraží a poslal vlakem,“ vzpomněl. Zvon je ve Vyhnanicích dodnes.

Akce v Bechyni ukázala, že Ježíškovým vnoučetem může být kdokoliv a dárkem prakticky cokoliv, třeba i pár hřejivých slov, které vyvolají vzpomínku z mládí.

Do projektu Ježíškova vnoučata se bechyňský domov pro seniory zapojil už loni. „Bylo to velice úspěšné, letos jsme pokračovali a myslím, že mediální dosah je ještě větší. Zájem o vyplnění přání klientů byl obrovský,“ doplnila pracovnice domova Marie Ondřichová.

Zdeněk Zajíček, Andrea Poláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme