‚Každý má názor na mateřství, ale kdo pomůže? Nikdo.‘ Jak se vrátit do práce, radí sdružení M.arter

„Nemáme dost zkrácených úvazků, nemáme místa ve školkách a dětských skupinách a nemáme ani nastavení společnosti na tuhle otázku – na pracující mámu malých dětí se kouká jako na krkavčí matku, která chce honit kariéru,“ říká Andrea Bohačíková, zakladatelka společnosti M.arter, která pomáhá rodičům s návratem a uplatněním na pracovním trhu. „A když už pak nějaká práce je, rodiče o sobě hrozně moc pochybují.“

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka s dítětem

Matka s dítětem | Foto: Helena Lopes | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Mateřství je oblast, u které každý ví, jak ji nejlíp dělat – lidi, co děti nemají, lidi, kteří je mají, nejbližší okolí, rodina. Ale kdo skutečně pomůže? Zpravidla nikdo,“ popisuje Bohačíková typickou výchozí situaci žen a mužů, kteří se po delší i kratší pauze chtějí vrátit zpátky do práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co rodiče přináší na pracovní trh a proč jsou podle Bohačíkové luxusním zbožím? Poslechněte si Houpačky o návratu do práce

„Muži na rodičovské dovolené čelí různým stereotypům, po návratu do práce je ale nepostihuje pokles mzdy. Ženy ale ano,“ upozorňuje Bohačíková.

V Česku je jedna z nejdelších rodičovských na světě. „Rodiče, zpravidla ženy, si po tak dlouhé době, kterou se svými dětmi strávili, často vůbec nevěří. Je tam obrovská ztráta sebedůvěry. Říkají: Já už ani nevím, jak se ovládá kopírka,“ shrnuje zakladatelka společnosti M.arter a přidává ještě jeden problém spojený s dlouhou péčí o děti:

„Je tam velká sociální izolace a ohromné riziko alkoholismu.“

‚Proč jsme naštvané?‘ Když nerozkopeme stereotypy, budou tu pořád, zlobí se feministka a právnička

Číst článek

To všechno podle Boháčíkové vytváří podmínky, ve kterém si rodiče zkrátka nevěří. „Mám tu případ ženy, která byla nejdřív ‚holky, poraďte mi, co dělat na pohovoru‘, pak prošla sítem ve velice seriózní firmě a pak začala říkat ‚já nevím, jestli to zvládnu, co děti‘,“ přibližuje pocity matek po rodičovské.

Řekněte, že máte děti

Na pohovoru se vás nemají ptát, jestli a kolik máte dětí, zdůrazňuje Bohačíková: „Já osobně radím: řekněte to. Když to neřeknete a počítá se s vámi na mimořádné poradě v pět, přitom vy musíte do školky, tak je to vůči zaměstnavateli nefér.“

Jak i přes to prodat sám sebe, radí právě organizace M.ater. „Osvícení personalisté říkají, že jim rodičovská nevadí, když zároveň řeknete, jaké knížky jste četli, jaké jste si udělali kurzy, jaké podcasty jste poslouchali, s jakým projektem jste pomáhali kamarádce anebo jakou jste měli brigádu,“ vyzdvihuje Bohačíková a dodává, že respektuje všechny rodinné modely, které si lidé zvolí.

„Osvícení personalisté říkají, že jim rodičovská nevadí, když zároveň řeknete, jaké knížky jste četli, jaké jste si udělali kurzy, jaké podcasty jste poslouchali...“

Andrea Bohačíková

„Personalisté také upozorňují, že díky tomu, že školka někdy zavírá, tak si rodiče zkrátka musí nějak poskládat svůj den a nemají tolik čas na takzvané vykecávačky v kuchyňce.“

Při návratu do práce ovšem podle jejích dat rodiče často nevědí, o co všechno mohou zaměstnavatele žádat a na co mají nárok.

Platíme ženy, aby byly doma, nepracovaly a zkazily si životní kariéru, říká ekonom Münich

Číst článek

„Není den, abychom tuhle problematiku neřešili. Víme i to, že to některé firmy nedělají správně,“ popisuje situaci Bohačíková. V první řadě doporučuje být se zaměstnavatelem i během rodičovské pauzy v kontaktu a na návrat na pracovní trh se včas a dobře připravovat.

S ujasněním myšlenek může rodičům pomoci série pracovních listů, které sdružení M.arter připravila. „Promyslete si, jak to bude vypadat, až se do práce vrátíte. Jak bude vypadat domácnost, péče o děti, vyzvedávání z kroužků, kdo pomůže a kolik vůbec potřebujete vydělávat,“ navrhuje část témat Bohačíková.

„Hodně časti totiž rodiče i kvůli nízké sebedůvěře berou vlastně jakoukoliv práci, kde je vezmou. Ale jako rodič jste plnohodnotný člen týmu s přidanou hodnotou,“ zakladatelka M.ater.

Poslechněte si Houpačky s Andreou Bohačíkovou.

Michaela Sladká, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme