Do důchodu v 68 letech? Prodlužování délky života není argument, tvrdí šéfka gerontologického centra

Muži a bezdětné ženy odcházejí do důchodu v 64 letech, do roku 2030 se má věk pro odchod do penze zvýšit o další rok. Nejnovější interní návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který zveřejnila Česká televize, počítá s posunutím hranice až na 68 let, pro dnešní třicátníky. Budou lidé schopní pracovat do tak vysokého věku?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační snímek)

Je posouvání hranice odchodu do důchodu reálná? | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle lékařky a ředitelky Gerontologického centra v Praze 8 Ivy Holmerové by debatě o zvyšování důchodového věku měla předcházet důkladná analýza. Argumentovat prodlužující se délkou života podle ní rozhodně nestačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je logické, že když lidé budou žít déle, měli by o něco déle pracovat, ale také by měli o něco déle dostávat důchod, aby byl zachován ten poměr, tvrdí sociální demograf Tomáš Fiala

„Dožití ve zdraví zatím není zdaleka tak dobré. Nejsme ani v průměru evropských zemí. Jestliže se ta hranice stanoví tak, že už mnoho lidí bude v této věkové skupině v takovém zdravotním stavu, že nebudou moci pracovat, mnoho lidí odejde třeba přímo do invalidního důchodu,“ upozorňuje lékařka.

Sociální demograf z VŠE Tomáš Fiala upozorňuje, že aktuální návrh zrychluje růst věkové hranice pro odchod do důchodu dvakrát rychleji, než se má prodlužovat průměrná délka života.

Je logické, že když lidé budou žít déle, měli by o něco déle pracovat, ale také by měli o něco déle dostávat důchod, aby byl zachován ten poměr, tvrdí Fiala.

Práce i péče

Lidé ve věku 55 až 70 let budou navíc čím dál více vytížení péčí o své stárnoucí blízké, upozorňuje na další důsledky stárnutí populace prezident Asociace poskytovatelů sociální péče Jiří Horecký. Proto je podle něj potřeba mluvit i o větší flexibilitě práce pro pečující a zvyšování kapacit pečovatelských služeb.

Aby na tu péči člověk nebyl sám, anebo aby to mohl i kombinovat třeba s částečným úvazkem, naznačuje Horecký.

Analytik pracovního trhu ze společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský se také domnívá, že stárnutí zaměstnanců přinese větší tlak na zkrácené úvazky. Výrazně to podle něj promění pracovní trh.

„Zaměstnavatelé se jednoznačně bez lidí ve vyšším produktivním věku neobejdou.“

Tomáš Ervín Dombrovský

Flexibilnější formy práce

„Firmy v tom budou muset být výrazně pružnější. Je to samozřejmě i otázka na legislativu, respektive na ten systém, který bude podporovat flexibilnější formy práce,“ tvrdí Dombrovský.

Dombrovský vyvrací obavy, že kvůli digitalizaci, robotizaci a nástupu umělé inteligence nebude pro starší zaměstnance dost práce.

Zaměstnavatelé se jednoznačně bez lidí ve vyšším produktivním věku neobejdou. Jsou to tak silné ročníky, že pokud by nám všichni rychle mizeli z pracovního trhu, trh začne v určitém ohledu kolabovat,“ dodává Dombrovský.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL chce opozici a veřejnost seznámit s návrhem důchodové reformy v březnu.

Iva Vokurková, agf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme