Polská mládež pije méně než dřív. Zvýšila se ale spotřeba tvrdého alkoholu, vyplývá z průzkumu

Poláci mění návyky pití alkoholu. Mladí lidé v Polsku sice pijí méně, zároveň ale roste spotřeba tvrdého alkoholu a s ním i počet rizikových pijáků. Upozorňuje na to Polská společnost veřejného zdraví.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paj-ťiou je tradiční čínská pálenka vyráběná z obilí. V doslovném překladu znamená paj-ťiou silnou bílou či čirou kořalku.

V Polsku vzrostla spotřeba čisté vodky i prémiových destilátů, tedy whisky, brandy, ginu a rumů (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mezi mladými Poláky roste počet těch, kteří vůbec nepijí, přičemž až 50 procent mladých do 16 let nemělo žádný kontakt s alkoholem. Lékaři ale varují, že zbylých 50 procent kontakt s alkoholem mělo.

Delší zákaz řízení a vyšší pokuty. Ministr dopravy Kupka popisuje přísnější tresty za jízdu pod vlivem

Číst článek

O tom, zda dítě alkohol zkusí, či nikoliv, přitom hraje roli jak prostředí, ve kterém žije, tak i to, jak s ním o alkoholu mluví třeba rodiče nebo jestli dítě své rodiče vidí, jak sami alkohol konzumují.

Z průzkumu také vyplývá, že přibývá případů, kdy lidé přešli z pití slabších nápojů jako víno a pivo na tvrdý alkohol. V Polsku sice v posledních 20 letech trval trend přechodu z tvrdého alkoholu na slabší, s příchodem pandemie v roce 2020 se ale zvrátil.

Vzrostla spotřeba čisté vodky i prémiových destilátů, tedy whisky, brandy, ginu a rumů. Celonárodně je ale nejoblíbenější stále pivo.

Výzkumníci přesto zaznamenali až třicetiprocentní nárůst spotřeby tvrdého alkoholu, přičemž jeho pití propadli nejčastěji ti, kteří sice léta pili častěji, ale vždycky sáhli po slabším nápoji.

Riziko pro společnost

Početně roste i skupina takzvaných rizikových pijáků. Rozrostla se skupina lidí, kteří jsou schopní se upít k smrti nebo dostat se do stavu, kdy jsou v ohrožení života. Takoví lidé tvoří osm procent všech pijících v Polsku. Je to skupina obyvatel, kteří jsou nebezpeční jak pro sebe samotné, tak pro společnost.

Ženy v rizikovém pití dohání muže. Vínem si ulevují od starostí, popisuje adiktolog

Číst článek

Kvůli tomu se model pití v Polsku podobá spíš východnímu způsobu pití než západnímu, jak uvádějí lékaři. Zároveň roste počet lidí, kteří si opilí sednou za volant.

Například na začátku února se ve Varšavě převrhl sypač s posypovou solí. Jeho řidič měl v krvi jeden a půl promile alkoholu. O pár dní dříve zase ve voze usnul opilý řidič, když na semaforech čekal na zelenou.

Zároveň ale Poláci šetří při nákupech kvůli rostoucí inflaci a rostoucím cenám potravin. S těmi se od loňského podzimu zvyšovaly i ceny alkoholu, byť mírněji než třeba ceny chleba. Velké zdražování pak Poláci zaznamenali od ledna. Může za něj jednak růst nákladů na výrobu lihovin, ale také zvýšení spotřební daně.

Podle průzkumu společnosti Nielsen IQ Poláci utrácejí za alkohol jako společnost rekordní částky, ale kupují ho pravděpodobně méně. Od října 2021 do konce září 2022 zaplatili 46 miliard zlotých za alkohol, ale přitom nakoupili o 33 milionů litrů méně.

Kateřina Havlíková, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme