Adorace loveckých trofejí? Za módní kolekci s umělými zvířecími hlavami čelí Schiaparelli kritice

Módní značka Schiaparelli vyvolala s novou kolekcí vášnivé reakce | Zdroj: Profimedia

Kontroverzní kolekce haute couture pro jaro a léto letošního roku, kterou představila módní značka Schiaparelli, čelí zejména na sociálních sítích kritice. Extravagantní šaty zdobené umělými hlavami divokých zvířat lidé považují za oslavu lovu a neúctu k přírodě. Organizace pro ochranu zvířat ale kolekci brání, píše server Independent.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pařížském Couture Fashion Weeku extravagantní kolekci, jejíž modely zdobí hlavy lva, vlka nebo leoparda, představily například modelky Irina Shayková, Naomi Campbellová nebo Shalom Harlowová. Šaty s imitací lví hlavy si na přehlídku oblékla i Kylie Jennerová, připomíná The Independent.

Módní a lifestylové trendy roku 2023? Život bez stresu, dopaminové oblékání nebo záměrný celibát

Číst článek

Autor kolekce Daniel Roseberry uvedl, že všechny zvířecí hlavy byly vyrobené z pěny, při jejich vzniku „nebylo ublíženo žádnému zvířeti“, a dodal, že jeho návrhy jsou inspirovány Peklem Danta Alighieriho. Veřejnost ale v kolekci spatřuje jinou symboliku.

„Je to glamouring lovu a trofejí, protože vypadají extrémně reálně,“ přibližuje server Dazed komentář jednoho z uživatelů twitteru. „Co takhle dát modelce na tělo celého domorodce? Tak pochopíme vážnost celé věci,“ vyjadřuje se uživatel instagramu.

Pobouření směřovalo i k tomu, že některé druhy zvířat jsou v dnešní době kriticky ohrožené a jejich využití (ač v uměle vytvořené variantě) se stává urážkou ochrany přírody.

„Na světě dnes žije pouze 20 000 lvů. Indie má ve své západní oblasti pouze 600 lvů asijských. Vlády tvrdě pracují na jejich ochraně. Kylie Jennerová, tohle není móda, ale těžká necitlivost vůči kriticky ohroženému zvířeti,“ zní další z komentářů na twitteru.

PETA nápad chválí

Kladně na kolekci naopak reagovala organizace PETA, která bojuje za práva a etické zacházení se zvířaty.

„Tyto inovativní trojrozměrné zvířecí hlavy ukazují, že kde je vůle, tam je i cesta – vzhled Kylie, Naomi a Iriny oslavuje krásu divokých zvířat a může být naopak kritikou trofejního lovu, při němž jsou lvi a vlci zabíjeni pro uspokojení lidského egoismu,“ řekla Ingrid Newkirk, prezidentka organizace.

I přes rozdílné reakce komentátorka serveru Independent Olivia Petterová upozorňuje, že tato kolekce znovu otevírá otázku týkající se smysluplnosti podobných módních přehlídek a toho, co je vlastně jejich účelem.

Stejně třeba jako tomu bylo loni, když modelka Bella Hadidová vystoupila na přehlídkovém mole značky Coperni v šatech, které jí během show nastříkali barvou na tělo.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme