Ukrajinština se z ruštiny opravdu nevyvinula, vysvětluje překladatelka Kindlerová

Ukrajinců je zhruba 45 milionů a odhadem dvě třetiny z nich hovoří ukrajinštinou. „Mnoho lidí na východě nebo i na středojihu si myslí, že mluví ukrajinsky, ale jsou to spíš dialekty, takzvaný suržyk. Je to mix ukrajinštiny s ruštinou,“ vysvětluje u nás respektovaná překladatelka Rita Kindlerová. „Ale všichni mladí, kteří začali chodit do školy až v 90. letech, by ukrajinsky mluvit měli. Protože školní docházka je už jen v ukrajinštině.“

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

překladatelka a publicistka Rita Kindlerová

překladatelka a publicistka Rita Kindlerová | Foto: Vojtěch Havlík | Zdroj: Český rozhlas

Podle ruské propagandy se jazyk Ukrajinců vyvinul z ruštiny. „To samozřejmě pravda není. Ukrajinština je východoevropský slovanský jazyk a stejně jako ruština a běloruština vznikla z dialektů jakési ,pra-východoslovanštiny‘.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Hovory Davida Šťáhlavského

Podobně se podle překladatelky kdysi mluvilo v Litvě, částečně v Polsku, na Ukrajině, Rusku, Bělorusku, ale i v současném Rumunsku nebo Maďarsku.

„Všude tam lidé hovořili slovanským jazykem, ze kterého se vyvinuly tři jazyky: ruština, běloruština a ukrajinština.“

Rusko plánuje znovu dobýt území osvobozená Ukrajinci, naznačil mluvčí Kremlu

Číst článek

„A běloruština je na tom špatně. Ti Bělorusové, kterým není jejich jazyk lhostejný, Ukrajincům velmi závidí – a dělali to i za dob Sovětského svazu  že si byli schopní uchovat vlastní jazyk i přesto, že byl obrovsky potlačován, stejně jako běloruština. Možná, že je to dáno počtem obyvatel a ukotvením Ukrajinců,“ uzavírá.

Celé Hovory Davida Šťáhlavského najdete v audiozáznamu výše.

David Šťáhlavský, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme