Když lidé chtějí přestat kouřit, elektronické cigarety jim nepomůžou, ukazuje studie

Podle dlouhé časosběrné studie, které se účastnilo přes 13 tisíc amerických kuřáků, nepomáhají elektronické cigarety jejich uživatelům přestat kouřit. Nová studie vyšla v úterý v časopise JAMA Network Open. Informoval o tom server CNN.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická cigareta

Elektronická cigareta | Foto: Lindsay Fox | Zdroj: Pixabay

„Přestat kouřit je nejdůležitější věc, kterou může kuřák udělat pro své zdraví, ale důkazy říkají, že přecházení k e-cigaretám nezvyšuje, ale naopak snižuje pravděpodobnost uživatelů, že přestanou s kouřením,“ uvádí ve studii její autor John Pierce, profesor z Institutu veřejného zdraví na Wertheimské škole veřejného zdraví a věd o lidské dlouhověkosti v San Diegu.

Francouzská Liga proti rakovině kritizuje kouření na plátně. ‚Nechte filmy být,‘ ohrazují se tvůrci

Číst článek

Studie zjišťovala, jestli kuřáci, kteří přešli k e-cigaretám nebo k jiným tabákovým výrobkům, mají větší šanci přestat s kouřením oproti kuřákům, kteří abstinují od nikotinu úplně. Poté se studie věnovala počtu návratů ke kouření ve dvou ročních intervalech.

Zjištěním bylo, že 50 procentům bývalých kuřáků, kteří abstinují úplně, se podařilo držet od cigaret i v druhém zkoumaném ročním intervalu. To stejné se ale podařilo pouze 41,5 procenta z těch, kteří přešli na e-cigarety nebo jiné formy tabákových výrobků.

„U těch, kteří přešli k e-cigaretám nebo k jiné formě tabákových výrobků byla u 8,5 procenta z nich větší šance, že se ke kouření vrátí,“ uvedl Pierce pro CNN. Podle něj by bylo přejití k e-cigaretám dobrým způsobem, jak přestat s kouřením pouze v případě, že by jejich uživatelé měli mnohem menší šanci vrátit se k běžným cigfaretám. „K tomu jsme ale nenašli žádné důkazy,“ řekl Pierce.

Autor také dodává, že studie se nevěnuje využití terapie nahrazující nikotin, která zahrnuje využívání náplastí, žvýkaček nebo pilulek s omezeným množstvím nikotinu.

Operátorka jihočeské záchranné služby odvedla po telefonu porod koncem pánevním. Teď dostane cenu

Číst článek

Užívání elektronických cigaret

Elektronické cigarety se využívají jako nikotinové alternativy k běžným cigaretám čím dál více. Fungují na bázi zahřívání tekuté náplně nazývané e-juice, dokud se nepromění v páru, která se inhaluje. Náplň je směsí různých příchutí, propylen glykolu, glycerinu a často i nikotinu.

E-cigarety se staly velmi populárními ve Velké Británii poté, co v roce 2017 vyšla studie o tom, že tyto cigarety pomohly přestat kouřit 50 až 70 tisícům lidí. Vapování (kouření e-cigaret) pomohlo odstranit z kouření přes 7000 toxických látek, které obsahuje tabákový kouř běžných cigaret.

Jejich užívání se ale stalo kontroverzní ve Spojených státech a jiných zemích poté, co byla zveřejněna varování o jejich dlouhodobém účinku na lidské zdraví. Za tento účinek jsou údajně zodpovědné látky, které kromě nikotinu tekutá náplň e-cigaret obsahuje.

Kromě toho také několik studií zjistilo, že jejich užívání způsobuje mezi mladistvými mnohem větší pravděpodobnost, že mladí lidé začnou kouřit běžné cigarety.

Budějovický Bosch chce být nekuřácký. ‚Hrubé pošlapání práv zaměstnanců,‘ reagují odbory

Číst článek

V roce 2019 se důsledkem kouření e-cigaret objevila nová nemoc u mladých lidí, která si podle Amerického centra pro kontrolu nemocí a prevence vyžádala minimálně 68 lidských životů. Nemoc je nyní známá jako EVALI a je způsobena acetátem vitaminu E v některých náplních do e-cigaret. Jedná se o lepkavý olej, který se může usazovat na plicní tkáni.

svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme