Obezitu způsobují dětem rodiče jídlem i geny. Je potřeba se tuku zbavit už v dětství, tvrdí experti

V Česku přibývá obézních dětí. Ukazují to čerstvá data pediatrů, která zveřejnili v souvislosti se sobotním Světovým dnem obezity. Nárůst je především v důsledku epidemie covidu-19 a opatřeními, jako byly lockdowny a online výuka. Odborníci upozorňují na to, že pokud se dětem nepomůže, můžou mít pak problémy s váhou po celý život. Řešením můžou být nové možnosti léčby.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jídelní chování u dětí

Obezita je nemoc, která je často ovlivněna rodiči – nejen tím, co dětem dávají k jídlu, ale také tím, co jim předali v genech, shodují se odborníci (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Minimálně 50 procent obézních dětí bude mít problémy s tímto onemocněním i v dospělosti. Vídáme víc děti s vyšším stupněm a také je tam vyšší procento dětí, které mají závažné komplikace,“ vysvětluje Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cukrovku druhého typu měli dřív starší lidé, v budoucnu se ale kvůli tloušťce bude týkat i lidí kolem dvaceti let. I na to upozorňují pediatři na Světový den obezity. Poslechněte si reportáž Ondřeje Vaňury v audiozáznamu.

Z aktuálních dat lze vyčíst, že před pandemii bylo v Česku přes 10 procent obézních dětí. Podle posledních čísel jich je 16,5 procenta. Ze zkušeností lékařů vyplývá, že pokud se člověk nezbaví obezity v dětství, v dospělosti je to o dost obtížnější.

„Alarmující je, že narůstá takzvaný metabolický syndrom. Jde o děti, u kterých jsou jasné první metabolické komplikace v relativně včasném věku. Očekáváme, že v průběhu dalších pěti deseti let výrazně naroste procento diabetiků druhého typu. A dnes to budou mít i relativně mladí lidé,“ varuje lékař.

Důležitá je proto prevence v podobě zdravého životního stylu, pestrého, vyváženého jídelníčku a dostatkem pohybu. U dětí ovšem lékaři nově využívají i léky na obezitu, jakousi poslední možností může být operace.

Poruchou příjmu potravy trpí převážně ženy. Muži ale méně často vyhledají odbornou pomoc, říká expertka

Číst článek

„Měli jsme pacientku, která se ve 13 letech operovala kvůli těžké formou obezity. Do budoucna je to jedna z možností u nejtěžších komplikací, ale nechtěl bych ji stavět první místo“ dodává Jan Boženský.

Dědičná nemoc

Odborníci se shodují v tom, že obezita je nemoc. Často je ovlivněná rodiči – nejen tím, co dětem dávají k jídlu, ale také tím, co jim předali v genech. Za obezitu totiž může až z 50 procent právě dědičnost. I proto je potřeba na pacienty nepohlížet jako na někoho, kdy si za tloušťku může sám.

„Není to jenom dispozice ke kilům navíc, ale i třeba rozložení tuku nebo genetika k pohyblivosti,“ popisuje psycholožka a dietoložka Iva Málková z organizace STOB, která se obézním věnuje.

Ovlivňující je i společenský tlak. „Člověk zhubne ze 130 na 110 kilo, což je ohromný úspěch, ale pořád je tu ten negativní pohled: ‚ty jsi tlustý, ty za to můžeš‘. A pokud je člověk takto stigmatizován, tak to samozřejmě nevede k úspěšné terapii,“ dodává expertka.

Sladkosti do jídelníčku patří. Jinak hrozí, že se děti později ‚utrhnou z řetězu‘, radí terapeutka

Číst článek

Dospělým obézním lidem může pomoci i moderní léčba – nejen operace, ale také nové léky, které snižují hmotnost velice výrazným způsobem. Dodávají pacientovi pocit sytosti, čímž sníží chuť na jídlo, a ovlivňují i další faktory, například krevní tlak. Lékaři je ale mimo jiné mohou využít i ke kompenzaci cukrovky druhého typu.

„Nejúčinnější z nich dokážou snížit hmotnost až o nějakých 15 až 20 procent, což je skutečně něco, co jsme dříve nedokázali,“ vysvětluje Martin Haluzík, který je předsedou České obezitologické společnosti.

Část moderních léčiv je v Česku již dostupná, lidé si je ale musí hradit sami. „Snaha České obezitologické společnosti je dosáhnout pojištění u vybraných skupin pacientů, tak aby to bylo omezeno na lidi s největšími riziky,“ vysvětluje Haluzík. Podle lékařů by bylo také méně finančně náročné, pokud by se včasnou léčbou přecházelo dalším komplikacím.

Ondřej Vaňura, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme