Češi mohou od léta vyzvedávat léky přes e-recept v Polsku. Některá místa ale hlásí chybu v systému

Mnozí čeští pacienti si stěžují, že si stále nemohou v Polsku vyzvednout léky na e-recept. Systém má přitom fungovat už od poloviny června. Lidé ve slezském příhraničí chtějí elektronické recepty využívat v případě, když jejich lék na českém trhu nejde sehnat. Státní ústav pro kontrolu léčiv ujišťuje, že technicky je vše v pořádku. Podle jeho ředitelky je nejčastějším problémem to, že český lékař jednoznačně neudal totožnost pacienta.

Aktualizováno Zebrzydowice (Polsko) (Aktualizováno: 17:46 7. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český lékový ústav potvrzuje, že už je na tento problém upozornilo už více pacientů | Zdroj: Profimedia

Při vyzkoušení českého e-receptu na Letrox (lék nahrazující hormony štítné žlázy pozn. red.) ve dvou polských lékárnách začne systém hlásit chybu, a že lék nejde odebrat.

Lékový ústav letos rozdal pokuty za téměř 38 milionů korun. Kvůli e-receptům nepadla žádná

Číst článek

V lékárně v polských Zebrzydowicích pár minut od Karviné chtělo podle lékárnice Anity e-recept uplatnit více českých pacientů, ale marně. Všem radí, aby si léky přišli vyzvednout s papírovým receptem s podpisem lékaře.

Český lékový ústav potvrzuje, že už je na tento problém upozornilo už více pacientů. Problém prý může být v tom, že polské lékárny by měly do systému zadat identifikační údaje pacienta například z občanského průkazu.

„Tím nejčastějším problémem, je ten, že český lékař, když vystavoval recept, neztotožnil jednoznačně pacienta vůči základním registrům. V Česku to není velká chyba, jenom pacient nemá záznam v lékovém záznamu, ale v rámci výdeje v zahraničí ztotožnění musí proběhnout,“ dodává  ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Problém se ovšem dá snadno vyřešit, pokud pacient kontaktuje svého lékaře a ten údaj upraví. 

Jinak systém podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv funguje tak, jak má. „Mohu potvrdit, že od spuštění přeshraniční preskripce v letošním červnu, nenastaly ze strany systému E-recept žádné technické problémy, které by znemožnily výdej léků skrz něj,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.

Češi podle ní uplatnili v Polsku od června už přes stovku e-receptů.

Andrea Brtníková, Petr Král, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme