Boj s nádorovými buňkami probíhá v těle každého z nás, říká imunoložka. Co ovlivňuje imunitní systém?

Sobota 4. února bude Světovým dnem boje proti rakovině. Co je jeho smyslem? „Poukázat na to, že ten boj vedeme všichni spolu. Vědci v laboratořích se snaží zlepšit naše poznání a vyvinout nové technologie. Lékaři každý den léčí pacienty. Je to systém, který se snaží to, co vnímáme jako fatální onemocnění, dovést do stavu, kdy budeme o nádorových onemocněních hovořit jako o nemocích, které dokážeme léčit,“ říká imunoložka Jitka Palich Fučíková.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imunoložka Jitka Palich Fučíková

Imunoložka Jitka Palich Fučíková | Foto: Agáta Faltová | Zdroj: Český rozhlas

V našem těle se pohybují různé buňky, včetně těch nádorových. Je to ruská ruleta, jestli náš obranný systém špatné buňky pozná a zničí je, anebo to má nějaké už vyzkoumané zákonitosti?
Věřím, že to má pevné zákonitosti. V současné chvíli na základě preklinického, klinického testování dlouhodobých poznatků vidíme, že imunitní systém má schopnost rozpoznávat nádorové buňky a má schopnost je likvidovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naprosto jasné je, že udržování psychické a fyzické pohody přispívá ke správné funkci imunitního systému. Dlouhodobý, těžký stres jednoznačně poškozuje imunitní systém, zdůrazňuje imunoložka Jitka Palich Fučíková

Boj imunitního systému s nádorovými buňkami probíhá v těle každého z nás. Díky tomu, že imunitní systém buňky rozpozná a zničí je, nedojde k rozvoji nádorového onemocnění.

Za určitých okolností se může stát, že nádorové buňky disponují velkým množstvím mechanismů a snaží se imunitnímu systému schovat.

Pokud se nádorová buňka dokáže přizpůsobit tlaku imunitního systému a dokáže se mu na chvíli schovat, tak mu unikne a začne se nekontrolovaně množit.

Pak se v organismu může vyskytovat takové množství nádorových buněk, které imunitní systém nedokáže efektivně kontrolovat a dochází k rozvoji nádorového onemocnění.

Kde je váš výzkum teď?
Cílem naší práce je pochopit, jakým způsobem imunitní systém bojuje proti nádorovým buňkám. Víme, jakým způsobem imunitní systém rozpoznává nádorové buňky, ale snažíme se zjistit zejména to, jak můžeme imunitní systém aktivovat, aby proti nádorovým buňkám lépe bojoval.

,Nepijte alkohol vůbec, škodí vždy.‘ Kanadští vědci chtějí na lahvích nálepky s riziky nadměrného pití

Číst článek

Trápí nás, že pořád neumíme u každého pacienta s nádorovým onemocněním jeho imunitní systém naaktivovat tak, aby dokonale bojoval proti nádorovým buňkám.

V této oblasti se stalo obrovské množství zásadních výzkumů i klinického testování, které vedlo k registraci nových léčiv, terapii onkologických onemocnění, které označujeme jako imunoterapie. Jsou různé přístupy, které aktivně i pasivně aktivují protinádorovou imunitní odpověď pacienta.

Znamená to tedy, že imunitní systém je velmi individuální, že není univerzální napříč lidstvem?
Je obrovská heterogenita v tom, jak vypadá imunitní systém, ta protinádorová imunitní odpověď u konkrétního pacienta. Je velká heterogenita mezi jednotlivými nádorovými onemocněními, ale současně také mezi pacienty, kteří trpí stejným onemocněním. Což extrémně komplikuje léčbu onkologických pacientů, protože nádor nejsou jenom nádorové buňky.

Jsou to také buňky imunitního systému a jejich zastoupení, jejich složení bude zásadním způsobem ovlivňovat, jak bude pacient odpovídat na imunoterapeutickou léčbu. Ze současného poznání víme, že některá nádorová onemocnění jsou takzvaně imunologicky aktivní, takže u nich imunoterapie funguje výrazně lépe než u jiných onemocnění.

Vypadá jako voda, ale léčí rakovinu prostaty. Evropská komise schválila nový lék, který spoluobjevila Češka

Číst článek

Jsou nějaké vlivy, které mohou mít na imunitní odezvu vliv, které dosud věda neumí úplně popsat?
Naprosto jasné je, že udržování psychické a fyzické pohody přispívá ke správné funkci imunitního systému. Dlouhodobý, těžký stres jednoznačně poškozuje imunitní systém.

Když pacient dostane špatnou zprávu, tak se moc do pohody nedá...
Ano. Zde je potřeba podpora odborníků, kteří se už i v té onkologické péči začínají objevovat, kteří pomáhají léčit samotné onemocnění i s psychickou podporou pacientů. To je opravdu velmi potřeba.

Co rozpoutalo revoluci v léčbě onkologických pacientů? Jaký je rozdíl mezi cílenou léčbou a imunoterapií? Co je posledním hitem mezi laboratorními přístroji? Poslechněte si vlevo výše celý rozhovor.

Jan Pokorný, vma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme