Pandemie covid-19 už není? Ohrozit lidstvo můžou nové epidemie, upozorňuje biochemik

Celosvětová pandemie covid-19 už není zdravotním stavem nouze s mezinárodním dosahem. Oficiálně o tom rozhodla Světová zdravotnická organizace. Aktuální rozhodnutí podle světových agentur nemá konkrétní dopady, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama. Hrozba pro globální zdraví tu ale stále je, říká Radiožurnálu biochemik a ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový rok začal za koronavirových opatření,

Covid-19 stále představuje hrozbu pro globální zdraví (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak je aktuální rozhodnutí Světové zdravotnické organizace důležité? Má nějaký zásadnější praktický nebo symbolický význam?
Praktický význam nemá, protože jednotlivé země tak, jak organizovaly protipandemická opatření, snižují nebo se úplně zbavují přísných opatření. Takže je to důležitá zpráva z vedení Světové zdravotnické organizace, která říká, že je pandemie na ústupu.

Za pokračujících příznivých okolností je možné předpokládat také ukončení stavu pandemie. Ten byl generálním tajemníkem Světové zdravotnické organizace vyhlášen 30. ledna 2020 na samém počátku pandemie.

Covid-19 už nepředstavuje globální zdravotní stav nouze, rozhodla Světová zdravotnická organizace

Číst článek

Tento krok, který k pátému květnu letošního roku generální tajemník WHO učinil, to znamená odvolání zdravotního stavu nouze s mezinárodním dosahem, je předstupněm před očekávaným ukončením stavu pandemie.

Šéf WHO ale zároveň dodal, že to odvolání zdravotního stavu nouze s mezinárodním dosahem neznamená, že by covid-19 už nepředstavoval žádnou hrozbu pro globální zdraví. Souhlasíte s tím?
Naprosto. Skutečně si v sobě zachovává nepříjemnou možnost nového respiračního onemocnění. V optimálních případech všude tam, kde nastane, nastanou takové případy. Ještě mohou vzedmout rozsáhlejší epidemie, které by mohly ohrožovat v globálnějším měřítku i lidstvo.

Ale my to v zásadě už nepředpokládáme, protože se zdá, že nový koronavirus SARS-CoV-2 do značné míry vyčerpal své možnosti měnit biologické vlastnosti. I tím mechanismem mutací, které jsme zažívali ve všech jednotlivých pěti až šesti vlnách.

Tomáš Pancíř, ale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme