Tisíc mužů ročně podstoupí v Česku vasektomii. Sterilizace začala být legální před jedenácti lety

Vasektomii, tedy podvázání chámovodů z antikoncepčních důvodů, v Česku podstoupilo dosud asi 7000 mužů. V současné době jich je podle androloga Lukáše Bittnera asi tisícovka ročně a poptávka za pět let vzrostla téměř pětinásobně. Nezákonná přestala být tato operace teprve před 11 lety. Lékaři umí chámovody po vasektomii i znovu napojit, úspěšnost početí je v takovém případě 50 až 60 procent, informovala klinika Iscare.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž, sportovec

Vasektomii v Česku podstoupilo asi 7 tisíc mužů. Ilustrační foto. | Zdroj: Shutterstock

„Od legalizace vasektomie bylo v Česku provedeno zhruba 7000 takových zákroků, z toho zhruba polovina z nich u nás na andrologické klinice,“ uvedl Bittner.

Nejčastější motivací je podle něj přání, aby partnerka nemusela již dále používat hormonální antikoncepci. „Průměrný věk muže podstupující vazektomii na naší klinice je 38 roků a má v průměru 2,6 dítěte,“ dodal.

Pomoc, nebo byznys? Lékaři si stěžují, že kliniky málo řeší příčiny neplodnosti u mužů

Číst článek

Sterilizace zdravého muže z antikoncepčních důvodů byla podle zákona od 70. let minulého století nelegální a bez příslušného povolení naplňovala podstatu trestného činu. Zájemci museli předstoupit před sterilizační komisi, která projednávala pouze žádosti ženatých mužů a ve většině případů operaci nepovolila.

Od 1. dubna 2012 je možné operaci provést podle zákona o specifických zdravotních službách mužům nad 21 let na základě písemné žádosti. Pacient musí být obeznámen o všech následcích a možných rizicích a to nejméně 14 dnů před samotným zákrokem.

Operace není hrazená z veřejného zdravotního pojištění a stojí zhruba 15 tisíc korun. Kromě standardní chirurgické metody, kdy se skalpelem rozřízne šourek, je možná i méně invazivní metoda, kdy je chámovod vytažený malým otvorem nad kůži.

„Varlata zůstávají na svém místě a dále plní hormonální funkci beze změny. Zákrok nemá vliv ani na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido,“ doplnil Bittner.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme