Věda pro děti: Proč máme slepé střevo? A který orgán se z něj dá vytvořit?

Slepé střevo je slepý výběžek, část tlustého střeva, která spojuje poslední oddíl tenkého střeva s vzestupným tračníkem. Slepé střevo má pak svůj apendix, tedy červovitý tenký výběžek, který z něj vychází.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apendix umí potrápit. K čemu v těle slouží? | Zdroj: Shutterstock

Běžně se slepé střevo a apendix zaměňují a berou se jako jedna a ta samá věc, ale tak to není. Pokud máte zánět, tak to není zánět slepého střeva, ale právě apendixu, který se pak, pokud dojde k operaci, musí odstranit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč máme slepé střevo?

Častou mýlkou také je to, že slepé střevo s apendixem máme v těle k ničemu a nemá pro nás žádný význam. Vědci stále funkci slepého střeva v našem těle zkoumají a už nyní existuje mnoho teorií, k čemu slepé střevo s apendixem vlastně máme.

Nejspíš plní řadu klíčových funkcí, pomáhají obnovovat naši imunitu a střevní mikroflóru.

Dalo by se taky říci, že slepé střevo s apendixem jsou takovou zásobárnou nebo úkrytem prospěšných bakterií, které nám mohou pomoci během závažných střevních onemocnění. V kritických případech totiž dokáže slepé střevo uvolnit bakterie potřebné právě pro obnovu střevní mikroflóry.

Věda pro děti: Proč prdy smrdí a kolikrát denně je vypouštíme?

Číst článek

Slepé střevo s apendixem hraje důležitou roli už u plodu a pak hlavně u mladých dospělých.

Jako náhradní tkáň

Dříve se apendix odstraňoval i jen preventivně, likvidoval se během jiných břišních operací, aby se zabránilo pozdějšímu zánětu.

Dnes se ale od těchto postupů ustupuje a apendix se odstraňuje jen v akutních případech. Pokud totiž není zanícený, je výhodnější si ho nechat. Dá se totiž mimo jiné využít i k rekonstrukční chirurgii.

Dá se využít například tehdy, když musí být člověku z nějakého důvodu odstraněn močový měchýř. Část střeva se pak formuje do náhradního močového měchýře a apendix se dá využít k vytváření svalů svěrače.

Obrázek ukazuje náš trávicí systém i to, kde nás bolí, když máme zánět apendixu | Zdroj: Shutterstock

Býložravci a maso

Ve světě živočichů má mnoho býložravců slepé střevo daleko větší. Má totiž  význam pro jejich trávení. Mají tam taky více lymfoidní tkáně, která hraje důležitou roli v imunitním systému.

Věda pro děti: S vousy, nebo bez? Může v nich být bakterií jako na záchodové míse

Číst článek

Nejspíš s trávením pomáhalo slepé střevo i našim předkům, kteří se stravovali převážně rostlinně. Když se začalo zařazovat do stravy více masa, slepé střevo s apendixem se začalo využívat stále méně a zakrnělo.

Apendix je dlouhý asi 5 až 10 centimetrů a dnes skutečně nemá pro trávicí činnost střeva prakticky význam. Možná má ale jiné funkce.

Pravdou je, že apendix téměř jistě pomáhá, a to nejen jako schovka pro bakterie. Vědci ale určitě potřebují ještě více studií a průkazných výsledků, na které si ještě nějakou dobu počkáme.

Někdy je ale zkrátka potřeba apendix vyoperovat. Ledování břicha, dieta ani antibiotika to často nezachrání a zanícená tkáň musí pryč. Rozhodně se takzvaná apendicitida nemá  zlehčovat a musí se hned řešit.

Eva Sinkovičová, Kateřina Perglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme