Jedno ošetření SDF sníží riziko kazů až o 80 procent, ukazuje studie. Pomoc by mohlo rodičům i lékařům

Správná péče o zuby je důležitá. Jak ale upozorňují odborníci, podstatné je i ošetření těmi správnými látkami. Nový výzkum totiž ukazuje, že i jednorázové ošetření vhodným přípravkem může snížit riziko zubního kazu až o 80 procent.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubařka v Rusku vytrhala pacientovi 22 zdravých zubů (ilustrační snímek).

Látka SDF není zubařům neznámá. Používá se třeba k léčbě některých menších kazů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Řeč je o látce zvané fluorid diamin-stříbrný, která se má zkratku SDF. Jde o alternativu takzvaných zubních pečetidel, které zubaři používají už delší dobu. Má jednoduchou aplikaci. Zuby se jednoduše potřou štětečkem a látka se nechá chvíli působit.

Látka SDF není zubařům neznámá. Používá se třeba k léčbě některých menších kazů. Teď se ale testovala jako rozsáhlá prevence, a to na 3000 dětech napříč základními školami v americkém státě New York po dobu několika let.

Problémy se zuby trpí 3,5 miliardy lidí, uvedla Světová zdravotnická organizace, nejčastěji mají kazy

Číst článek

Výsledky testu byly velmi pozitivní. Děti, které měly jednou ošetřené zuby fluorid diaminem-stříbrným, měly po dvou letech o 80 procent méně zubních kazů, než měly děti v kontrolní skupině, kde je neošetřili.

Zároveň se u 50 procent kazů, které už měly předtím, situace nezhoršila. Situace je podobná jako u zmiňovaných pečetidel. Podstatné je ale to, že v případě SDF je aplikace levnější a rychlejší, upozorňuje vědecký článek publikovaný newyorskou univerzitou.

Ošetření se tedy dá provádět i v rámci školních návštěv u zubaře, které jsou velmi doporučované třeba ve Spojených státech, kde je pro některé rodiče finančně i časově náročné brát děti k zubaři dvakrát ročně. Zároveň by zavedení takového ošetření mohlo vést k menší zatíženosti zdravotního personálu.

Zubní kazy vedou k dalším zdravotním problémům, k nižší docházce ve škole, k horším studijním výsledkům, obecně k nižší kvalitě života.

Výzkum pokračuje

Na detailech toho, jak fluoridová péče přesně funguje, se vědci zatím ne vždy stoprocentně shodnou, neboť jsou stále předmětem výzkumu.

Nedostatek zubařů? Účast pojišťoven nestačí, investovat do nich musí i obce, radí zástupce Friedrich

Číst článek

V obecné rovině fluorid diamin-stříbrný třeba posiluje samotné tělo zubu, které je potom o něco tvrdší než obvykle. Likviduje také část bakterií, zejména ty, které způsobují komplikace zdraví. Látky jim komplikují život na zubech a vytvoření biofilmu. Stříbro jim potom komplikuje samotné rozmnožování a udržení se na zubech.

Fluorid diamin-stříbrný má ale i drobné nevýhody. Asi u sedmi procent lidí se objevuje tmavé zabarvení na některých místech zubů, což není nutně příjemné. I samotná aplikace může být nepříjemná kvůli hořké, kovové chuti, kterou látka má. To by mohlo představovat problém zvláště u dětí.

Žádné vážné komplikace se ale ani po dvou bezpečnostních testech, které se prováděly, neobjevují.

Jakub Lucký, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme