Vraťte dotaci 22,5 milionu, nařídilo ministerstvo firmě spojené s vepřínem v Letech. Ta chystá žalobu

Více než 22,5 milionu korun musí podle rozhodnutí ministerstva zemědělství vrátit společnost Agpi Vajax, která je spojená s vepřínem v Letech. U dvou programů na modernizaci, na které žádala finanční injekce, podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) i českých institucí „uměle vytvořila podmínky pro získání dotace“. Firma ale vratky prozatím nezaplatila a jak uvedli zástupci firmy, chystají také žalobu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jsme přesvědčeni, že jsme žádné zákony České republiky ani pravidla poskytování dotací neporušili a všemi prostředky včetně soudu budeme bránit naše práva," říká místopředseda představensta AGPI Jan Čech.

"Jsme přesvědčeni, že jsme žádné zákony České republiky ani pravidla poskytování dotací neporušili a všemi prostředky včetně soudu budeme bránit naše práva," říká místopředseda představensta AGPI Jan Čech. | Foto: ČT24

„Ministerstvo zemědělství potvrdilo rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu o uložení povinnosti vrátit poskytnutou dotaci,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Pravomocné rozhodnutí, že firma musí vrátit zhruba 22,5 milionu korun, padlo v polovině května. Ministerstvo zamítlo odvolání proti vratce, kterou firmě už dříve vyměřil zemědělský fond. 

Firma spojená s vepřínem v Letech má vrátit 13 milionů. Podle bruselských vyšetřovatelů získala dotaci lstí

Číst článek

„Důvodem vymáhání vratky je skutečnost, že bylo zjištěno, že mateřská společnost AGPI uměle vytvořila podmínky pro získání dotace prostřednictvím pouze pro účely získání dotace zaktivované dceřiné společnosti Agpi Vajax, která mohla získat více preferenčních bodů, než by mohla samotná společnost AGPI,“ odůvodnilo ministerstvo rozhodnutí, které je nyní pravomocné a vykonatelné.

Vrátit dotace

Písecká společnost AGPI Vajax je součástí zemědělské skupiny AGPI, která v minulosti provozovala vepřín v Letech u Písku, tedy na památném místě romského holokaustu. Letos v dubnu předala firma areál státu – konkrétně Muzeu romské kultury, které chce na místě vybudovat památník romského holokaustu.

Krátká rekapitulace: zemědělský fond vedl s firmou celkem dvě řízení o vrácení dotace v Programu rozvoje venkova, konkrétně se jednalo o modernizaci zemědělských podniků, přesněji výrobny vajec ve Vrcovicích u Písku v jižních Čechách. Za jednu část má firma vrátit 13,5 milionu korun, za druhou 9 milionů. Firma ale proti rozhodnutím z loňského září podala odvolání, ministerstvo nicméně postup zemědělského fondu potvrdilo. 

Obě žádosti byly podány v rámci 13. kola příjmu žádostí PRV 2007 až 2013, datum přijetí obou žádostí o dotaci je 27. 6. 2011.

  • První projekt: 11/013/1111a/231/004229 se jmenuje „Výstavba haly pro chov drůbeže č. 14, včetně technologie hlavní jímky na odpadní vody“ a jednalo se o výstavbu haly, včetně dodávky a montáže technologie pro ustájení nosnic a hlavní jímky na odpadní vody s roční kapacitou.
  • Druhý projekt: 11/013/1111a/231/004234 se jmenuje „Technologie 3 snáškových hal, včetně rekonstrukce hlavní jímky na odpadní vody“ a jednalo se o dodávka a montáž technologie ustájení nosnic, včetně souvisejících stavebních úprav rekonstrukce hlavní skladovací jímky na odpadní vody. Jedná se o soubor 3 hal č. 7, 8 a 9.

Jak před časem informoval server iROZHLAS.cz, na dva dotační projekty firmy se zaměřil i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Firma podle úřadu formálně převedla dvaapadesátiprocentní podíl dceřiné společnosti AGPI Vajax na Jiřího Leskovce a Petra Lacinu, aby splnila podmínky pro vyplacení dotace. Tedy aby příjemce byl mladý a začínající zemědělec. Obě firmy mají přitom sídlo psané na stejné adrese.

Místopředseda představenstva AGPI Jan Čech se k ministerstvem zamítnutému odvolání vyjadřovat nechtěl. Nejprve nereagoval na e-mail, později v telefonu pouze stručně sdělil, že s rozhodnutím nesouhlasí.

„Plánujeme soud, žaloba bude podána. To jsme deklarovali už předtím,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Podle něj musí soud rozhodnout, kdo má pravdu.

Hlavní areál ve Vrcovicích. Sídlí tady AGPI, a.s. i AGPI Vajax, s.r.o. | Foto: mapy.cz

Firma Agpi Vajax prozatím dlužnou částku nezaplatila. Zemědělský fond už proto firmě na konci května poslal první upomínku. Pokud nedojde k zaplacení, bude po měsíci následovat druhá výzva. „V případě, že ani po měsíci od druhé upomínky AGPI Vajax částku neuhradí, předáváme k exekuci,“ popsala další postup mluvčí fondu Nováková.

Společnosti zároveň nabíhá penále ve výši jedno promile denně až do výše vrácené dotace, jeho vymáhání probíhá zvlášť.

V roce 2016 uzavřel OLAF v České republice vyšetřování jednoho případu, přičemž se jednalo právě o evropské peníze pro výrobnu vajec pro AGPI. Nepřímo se k případu už dříve vyjádřil i OLAF. „Příjemce dotace uměle vytvořil podmínky pro její přidělení. Projekt se týkal výrobny vajec v jižních Čechách,“ uvedla mluvčí Silvana Enculescu.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme