Berňák doměřil daň za reklamu na Čapím hnízdě, Agrofert se odvolal. Stanjura nařídil prověrku

Farma Čapí hnízdo je známá především kvůli padesátimiliónové dotaci a stíhání expremiéra Andreje Babiše (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
  • Podle policie nešlo o trestný čin. Finanční správa ale pěti dceřinkám Agrofertu doměřila daň za to, že si před lety zadaly reklamu na Farmě Čapí hnízdo, jak zjistil server iROZHLAS.cz.
  • Řízení ale ještě běží, koncern patřící do svěřenských fondů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO) daň zaplatit nechce a odvolal se.
  • Kauzu navíc řeší i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ten už v listopadu požádal úředníky finanční správy, aby v kauze reklamy udělali mimořádnou dohlídku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Povinný subjekt zahájil (...) řízení u pěti daňových subjektů.“ Taková byla odpověď finanční správy na dotazy serveru iROZHLAS.cz týkající se reklamy na Farmě Čapí hnízdo, které redakce položila prostřednictvím informačního zákona.

Inventura reklamní větve kauzy Čapí hnízdo: s jakými důkazy pracovali policisté, než případ odložili

Číst článek

„Povinným subjektem“ je myšlen Specializovaný finanční úřad, který má na starost banky, pojišťovny a velké firmy s miliardovými obraty. Řízení s první firmou zahájil úřad v květnu roku 2017, druhé pak začalo o rok později v roce 2018. Další čtyři řízení pak započaly v průběhu roku 2020.

Berní úřad tak zahájil v průběhu let 2017 a 2020 šest řízení, ale pouze s pěti firmami. Důvod? „U některých daňových subjektů byly daňové kontroly zahájeny za vícero zdaňovacích období,“ sdělila v odpovědi ředitelka Specializovaného finančního úřadu Martina Kaloušová.

Původně přitom podřízení Kaloušové prověřovali dokonce 23 dceřinek Agrofertu, celkem 18 jich ale z hledáčku vypadlo, a úředníci s nimi dokonce ani nezahájili daňové řízení.

V souladu se zákonem

O jaké částky, jaký druh daně a jaké firmy jde, nechtěl úřad říci s ohledem na neveřejnost daňového řízení. Jisté ale je, že dceřiným společnostem Agrofertu úřad daň doměřil, firmy ji ale nezaplatily. Proti verdiktu se brání a doměření tak bude nyní posuzovat Odvolací finanční ředitelství. Jak už z názvu vyplývá, úřad, který řeší odvolání firem.

Od Agrofertu k Agrofertu

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

„Výsledky předmětných řízení zahájených Specializovaným finančním úřadem vedly k podání odvolání,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz v odpovědi na základě informačního zákona ředitel úřadu Tomáš Rozehnal.

Jeho podřízení tak mají prozatím na stole pětici odvolání. Na poslední šesté, které bylo oficiálně také podáno, ještě čekají, ze Specializovaného finančního úřadu ještě nedorazilo. „Předmětná odvolací řízení dosud nebyla ukončena,“ doplnil Rozehnal.

Agrofert na dotazy týkající se doměření daně i toho, proč s verdiktem finančního úřadu nesouhlasí a odvolává se, nechtěl odpovědět. „Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem, probíhající kauzy však nekomentujeme,“ uvedl pouze jeho mluvčí Pavel Heřmanský.

Farma Čapí hnízdo i Agrofert jsou součástí svěřenských fondů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO).

Farma - resort Čapí hnízdo | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stanjurova prověrka

Pod drobnohled se ale dostala také práce berních úředníků. Ministr financí Zbyněk Stanjura podal v listopadu podnět finanční správě, aby udělala mimořádnou dohlídku v kauze reklamy Agrofertu ve společnosti Farma Čapí hnízdo.

„Ano, podnět jsem dal prostřednictvím náměstka. Využil jsem tím své zákonné pravomoci a výsledky kontroly očekávám v horizontu dvou až tří měsíců,“ řekl na dotaz Českého rozhlasu Stanjura.

Dohlídka by podle něj měla dát odpovědi například na otázky, jaké úřady případ v rámci finanční správy řešily a jak vypadal „časový harmonogram“. „Tedy zda úřady postupovaly adekvátně rychle jako v obvyklých případech, anebo ne, a jestli někdo nezanedbal nějakou lhůtu,“ uvedl Stanjura.

Cílem kontroly podle něj není a ani nemůže být zjišťování, kdo konkrétní firmy z holdingu Agrofert kontroloval a s jakým výsledkem. „Potřebuji jen vědět, že všechno proběhlo podle zákona a v řádných lhůtách, tak jak mělo,“ tvrdil ministr.

Reklamní injekce

V letech 2010 až 2013 živil Farmu Čapí hnízdo, která je notoricky známá kvůli padesátimilionové dotační kauze expremiéra Babiše, z většiny jen prodej reklamních služeb. Z účetních závěrek společnosti lze vyčíst, že v roce 2010 inkasovala za reklamu přes 64 milionů korun, což tvořilo více než 90 procent tržeb. Podobné to bylo i v následujících letech. Celkově za tyto čtyři roky šlo o 272 milionů korun.

Háček je v tom, že reklamní služby si objednával koncern Agrofert, což popsal třeba Evropský úřad pro boj proti podvodům známý pod zkratkou OLAF. „Tyto reklamní služby byly poskytovány výlučně společnostem náležícím do koncernu Agrofert,“ stojí v závěrečné zprávě OLAF.

Policie proto začala prověřovat, zda nešlo o daňový podvod. Tedy zda koncernu Agrofert ve skutečnosti nešlo o to, aby ekonomicky pomáhal neživotaschopné farmě a navíc si tím snižoval daňovou povinnost. Nakonec ale případ odložila s vysvětlením, že reklama na farmě proběhla, ačkoliv se policistům nepodařilo určit, zda byla cena v pořádku.

Server iROZHLAS.cz se případu dlouhodobě věnuje a v minulosti podrobně popsal, jaké důkazy měli policisté v ruce. Přečíst si o nich můžete ZDE.  

Podezření kolem reklamy

  • červen 2008 – ekonom Karel Mojžišík ve svém posudku nedoporučuje přiznání dotace farmě, mimo jiné se odvolává na podezřele velkorysé plány na příjem z reklamy
  • rok 2014 – finanční správa dostává od svých německých kolegů z Chemnitzu smlouvu na zajištění reklamy mezi společností Farma Čapí hnízdo a německým Agrofertem s podezřením na krácení daně 
  • květen 2017 – společnost Česká znalecká, a. s., v dalším posudku k farmě uvádí, že provoz Čapího hnízda vydělával prakticky jen díky reklamě zadané koncernem Agrofert
  • srpen 2017 – policie zasílá do sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací na farmu
  • prosinec 2017 – OLAF ukončuje své vyšetřování možného dotačního podvodu, ve své závěrečné zprávě problém s reklamou zmiňuje i s odkazy na oba posudky
  • prosinec 2018 – policie začíná oficiálně prověřovat možné daňové úniky spojené s reklamou
  • červen a červenec 2022 0 pražští kriminalisté případ odložili s tím, že k trestnému činu nedošlo, o měsíc později jejich verdikt potvrdil i žalobce
  • srpen 2022 – spis k případu si vyžádal úřad vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, který zahájil tzv. dohledovou prověrku

Tereza Čemusová, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme