Vodník Česílko už neprojde. Armáda chystá virtuální náborové centrum, totožnost ověří bankovní identita

Unikátní projekt, který zjednoduší cestu do uniformy. To je chystané virtuální náborové středisko české armády. Nový systém provede rekruty „za ruku“ celým procesem náboru online. „Co se nyní dělá ručně a pomocí excelových tabulek, bude nově zautomatizované,“ popsal manažer projektu, plukovník Ivo Zelinka pro iROZHLAS.cz, který získal exkluzivní přístup k vizualizaci nové aplikace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nahrát scan maturitního vysvědčení, zarezervovat den a hodinu zdravotní prohlídky nebo natrénovat kliky podle instruktážních videí. To všechno umožní nové virtuální náborové centrum české armády.

Ve středu informovala vládu o projektu ministryně obrany Jana Černochová (ODS). V následujících dnech potom ministerstvo obrany uzavře rámcovou smlouvu se státním podnikem LOM Praha, který bude mít vývoj aplikace na starosti. Spuštění se plánuje na přelom května a června a do konce roku 2023 by mělo být středisko plně funkční.

Zavolejte rekrutérovi z obýváku. Armádní virtuální náborové centrum bude hotové na jaře, říká Zelinka

Číst článek

„Virtuální náborové středisko vnímáme jako platformu pro občana, jak bezpečným způsobem komunikovat s armádou přes internet, něco takového nyní chybí,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz manažer projektu a zároveň armádní mluvčí, plukovník Ivo Zelinka.

„Celý web i aplikaci zamýšlíme jako ‚mobile first‘ (návrh uživatelského rozhraní pro chytré telefony – pozn. red.), budou tam herní prvky. Chceme také nastavit nějakou míru soutěživosti,“ řekl už dříve pro iROZHLAS.cz Zelinka.

Armáda si od virtuálního náborového centra slibuje zrychlení cesty z civilu do uniformy, zvýšení zájmu mladších generací o ozbrojené síly a také méně papírování.

„Dnes veškeré další procesy po odeslání přihlášky leží na bedrech rekrutérů. Co se nyní dělá ručně a pomocí excelových tabulek, bude nově zautomatizované,“ popsal Zelinka, proč armáda centrum potřebuje.

Podle koncepce výstavby má mít česká armáda do konce roku 2030 třicet tisíc profesionálních vojáků a deset tisíc aktivních záložníků. Proto je potřeba nábor urychlit.

„Při současném systému lze nabrat 1800 lidí ročně, ale už je to problematické, když nabíráte 2000 lidí, a extrémně problematické, když jich je 2200. Pokud by jich bylo přes 2500, tak se systém zhroutí,“ uvedl Zelinka.

V aplikaci bude možné plnit různé výzvy. | Zdroj: Armáda České republiky

Řešení situace tak ministerstvo nevidí v navýšení počtu rekrutérů, ale v přenechání rutinních úkonů algoritmům.

„Musíme vyskočit z pravidel středověké manufaktury a přejít k Fordově továrně, náš problém se nevyřeší tím, že najmeme více dělníků,“ přiblížil Zelinka příkladem z historie.

Bezpečnost na prvním místě

Virtuální náborové středisko nebude jen hezkou webovou stránkou, kde si zájemci mohou „listovat“ takzvanou armypedií, tedy informacemi o výzbroji a výstroji české armády, poradit se s virtuální asistentkou Adélou nebo se účastnit různých sportovních a znalostních výzev.

„Jádro systému je ATS – applicant tracking system, tedy systém sledování uchazeče. Ve chvíli, kdy se člověk zaregistruje, ho ATS povede za ruku celým procesem. Upozorní, kdy je potřeba nahrát dokumenty nebo zarezervovat termín na zdravotní prohlídku,“ popsal Zelinka.

Projektový tým, ve kterém pracuje asi 20 lidí, myslel také na zabezpečení citlivých dat. Ta budou umístěna ve speciálním datovém trezoru odděleném od internetu.

České vojsko čeká letos zhruba 200 mezinárodních cvičení. Testují i přežití v extrémních teplotách

Číst článek

Kromě toho bude centrum umět ověřit identitu uchazeče hned při přihlášení. „Dnes, když pošlete přihlášku do armády, tak až do první osobní schůzky vaši totožnost nikdo neověří. Často se nám stává, že se někdo zaregistruje z legrace pod falešným jménem, třeba jako vodník Česílko. Zabráníme tomu pomocí bankovní identity nebo datové schránky,“ vypočítává Zelinka další možnosti, které středisko přinese.

Zelinka připouští, že armáda v automatizaci svých procesů zaspala, dodává ale, že nyní bude mít nejmodernější virtuální náborové středisko v Severoatlantické alianci. „Nikdo to nemá a my chceme být první,“ shrnul.

První schůzka k virtuálnímu náborovému středisku proběhla loni v březnu, aktuálně je hotový model webové stránky a grafický design. Poté, co bude o projektu informována vláda, nastane první fáze, která bude trvat do konce května 2023 a ve které se bude celé středisko programovat.

První fáze vyjde na přibližně 20 milionů korun, celkem smí být v průběhu čtyř let trvání rámcové dohody na projekt čerpáno maximálně 91 milionů. První dílčí plnění se očekává v řádu statisíců. Virtuální náborové centrum je jedním z bodů desatera pro obranu ministryně Jany Černochové (ODS).

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme