České vojsko čeká letos zhruba 200 mezinárodních cvičení. Testují i přežití v extrémních teplotách

Čeští profesionálové i vojáci aktivních záloh se letos zúčastní téměř dvou stovek mezinárodních cvičení. Na většinu z nich vyjedou do zahraničí, zhruba padesát jich pak připraví pro alianční vojáky v Česku. V těchto dnech v Libavé na Olomoucku testují novou mobilní rušičku pro elektronický boj, další skupina se zase nedávno vrátila ze cvičení ve Finsku. Tam si vojáci vyzkoušeli boj a přežití v extrémních teplotách.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

43. výsadkový pluk je součástí Pozemních sil Armády České republiky z Chrudimi odjíždí na misi na Slovensko.

43. výsadkový pluk je součástí Pozemních sil Armády České republiky z Chrudimi odjíždí na misi na Slovensko. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kroutí se vám svaly na rukách, na nohou a máte zhruba minutu až dvě na to, abyste se dostal ven, než začnete být neschnopný pohybu,“ vzpomíná nadporučík Jan Heřmánek, jaké to je propadnout se ledem na zamrzlém jezeře, když je venku mínus dvacet stupňů Celsia a voda má kolem nuly. 

Přehrát

00:00 / 00:00

V loňském roce vyčlenilo ministerstvo obrany v rozpočtu na cvičení českých vojáků 152 milionů korun. Letos bude částka podobná. Vojáci ale oproti předchozímu roku absolvují o zhruba dvacet cvičení víc.

„Na sobě máte lyže, batoh, helmu. Musíte zachránit vybavení, vyprostit se na led a po tom rozdělat oheň a usušit věci, abyste se zahřáli. Už tato samotná zkušenost je intenzivní pro každého, kdo to ještě nezkusil“ dodává.

Profesionálové i vojáci aktivních záloh z Přáslavic se ve Finsku učili, jak tuhý mráz a záplavu sněhu proměnit ve výhodu proti nepříteli.

„Více než metr sněhu vás dokáže chránit před střepinami z dělostřeleckých granátů. Více než metr a půl sněhu dokáže zastavit střely z ručních palných zbraní. Třeba když budete při teplotách kolem minus dvaceti nosit do vytopeného stanu zbraně, tak se na nich začne srážet voda, zreznou, venku zamrznou a budou nefunkční,“ popisuje poručík.

Příští týden pak odlétá 66 vojáků vzdušných sil na cvičení, kde si piloti stíhaček vyzkouší ostrou střelbu.

„Je zaměřena na použití ostré munice při odpalu řízených střel, při ničení vzdušných cílů na krátkou vzdálenost a použití ostré kanonové munice, což není něco, co se dá běžně cvičit, takže toto je pro nás velký přínos. Účastní se ho i čtyři letouny gripen a tři letouny alka,“ popisuje náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Generál Karel Řehka, náčelník Generálního štábu AČR | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Letos čeká důležitý výcvik i vojáky z protichemické jednotky. Budou trénovat boj proti zbraním hromadného ničení. V Kanadě si vyzkouší podmínky při používání ostrých bojových otravných plynů a podobné cvičení absolvují i v Belgii, Rumunsku nebo na Slovensku.

„Jednak naši vojáci jezdí cvičit na Slovensko, kde jsou unikátní prostory,“ doplňuje Řehka.

V květnu pak 250 chrudimských výsadkářů odcestuje do Estonska na cvičení taktických výsadkových operací. Podle náčelníka generálního štábu je důležité taky cvičení spojařů, na které přijedou vojáci ze Slovenska, Bulharska a Rumunska.

Armáda rozvolňuje kvůli mladým lidem pravidla pro tetování. Vojáci ho budou moci mít i na krku

Číst článek

„Toto cvičení je zaměřené na komunikační a informační podporu. Cílem je tam ověřit schopnosti velení, řízení a poskytování komunikačních služeb. A to včetně propojení systému pozemních a vzdušných sil,“ dodává Řehka.

Loni resort obrany vyčlenil v rozpočtu na cvičení českých vojáků 152 milionů korun. Letos bude částka podobná.

„Pro zajištění činnosti ozbrojených sil České republiky v rámci plánovaných mezinárodních cvičení v roce 2023 je v rozpočtu ministerstva obrany vyčleněna částka 147,1 milionů korun,“ potvrdila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Vojáci ale oproti předchozímu roku absolvují o zhruba dvacet cvičení víc.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme