Kdo zaplatí vysoké zálohy? Bytová sdružení na severu Česka se potýkají s cenami, ‚šmejdy‘ i neplatiči

Sdružení vlastníků bytových jednotek po celém Česku řeší zvyšující se náklady na topení, elektřinu i teplou vodu. Podle Sdružení bytových družstev i jednotek jsou potíže s hrazením vyšších záloh hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Dlouhodobě tam bojují proti neplatičům, kvůli kterým domy dluží dodavatelům energií stovky tisíc korun. Navýšit si zálohy na teplo nebo elektřinu si navíc někteří majitelé bytů teď nemohou dovolit.

Tento článek je více než rok starý.

Jirkov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímotop (ilustrační foto)

Vyšší ceny energií si vyžádaly navýšení záloh (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Profimedia

„Společenství má povinnost hradit každý měsíc zálohové platby. A když se ty platby zvýší o 20 procent, tak to pochopitelně musí společenství zohlednit i do záloh,“ vysvětluje Vlasta Štochlová, předsedkyně jednoho ze sdružení vlastníků bytových jednotek na sídlišti Na Borku v Jirkově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sdružení vlastníků bytových jednotek na severu Čech dlouhodobě bojují s neplatiči, teď jim starosti přidělávají i ceny energií

Vyšší ceny energií si vyžádaly navýšení záloh, ne všichni obyvatelé domů si ale mohou dovolit zaplatit několik stovek korun měsíčně navíc. „Ty nízkopříjmové rodiny, důchodci nebo rodiny s malými dětmi – na ně to dopadá,“ potvrzuje Štochlová.

Sdružení vlastníků bytových jednotek v Jirkově už více než deset let bojují s takzvanými šmejdy – tedy lidmi, kteří si nakoupili levné byty a pronajímají je sociálně slabým za přemrštěné ceny. Zálohy na energie ani do fondu oprav ale neplatí.

„Tam, kde jsou spekulanti – ti, kteří neplatí zálohy – tak tam mají třeba půlmilionové nebo milionové nedoplatky. Pro taková sdružení vlastníků je to likvidační,“ dodává Štochlová.

Odpojení od tepla a vody

Dluhová poradkyně: Pořadníky na náhradní bydlení mají stovky žadatelů, kapacity jsou nedostačující

Číst článek

Těsně před odpojením domu od tepla nebo vody je podle ní v Jirkově zhruba třetina z asi stovky místních sdružení vlastníků bytových jednotek.

Miroslav Rozsypal je předsedou sdružení v Ervěnicích, které jsou sociálně vyloučenou lokalitou. V domě, ve kterém bydlí a o který se stará, je 36 bytů. Zálohy na energie navýšili od ledna: „Navýšili jsme je o 250 korun na osobu. Důchodci otáčejí každou korunu – stane se, že třeba neuhradí nájem, protože musí koupit léky.“

Jak řekl předseda bytových družstev a SVJ František Lébl, navýšení cen energií může už zadlužená sdružení vlastníků jednotek vést k odpojení od tepla nebo vody. „Ti, co poctivě platí a zuby nehty ty ceny vyrovnávají, tak když mají ještě zaplatit navíc za někoho, kdo prostě neplatí, tak i oni se dostávají do druhotné platební neschopnosti,“ konstatuje Lébl.

Podle něj jsou na tom nejhůř společenství vlastníků bytových jednotek na severu Čech a na Ostravsku.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme