Zemřel bojovník za odškodnění romského holokaustu i památníku v Letech Čeněk Růžička

Ve věku 76 let zemřel v pátek aktivista a spoluzakladatel Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. Příčinou úmrtí bylo srdeční selhání. Informoval o tom v neděli server Romea.cz. Růžička bojoval za likvidaci vepřína na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. V roce 2017 získal cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje americké velvyslanectví v Praze za práci v oblasti lidských práv.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeněk Růžička v bývalém koncentračním táboře Lety

Čeněk Růžička v bývalém koncentračním táboře Lety | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Růžička pochází ze starého romského rodu, narodil se 28. října 1946 v Liberci. Jeho rodiče byli v letech 1942 a 1943 internováni v táboře v Letech. Matka Alžběta byla poté deportována do Osvětimi, otec Jan do koncentračního tábora Dora. Příbuzní romský holokaust nepřežili.

Ambasáda USA ocenila romského aktivistu. Čeněk Růžička dostal cenu za lidská práva

Číst článek

Podle organizace Paměť národa se Růžička připomínání romského holokaustu věnoval od roku 1997. Jím vedený Výbor pro odškodnění romského holokaustu se léta zasazoval o vybudování památníku romského holokaustu v Letech u Písku, kde donedávna stál vepřín. V tamním koncentračním táboře zemřely stovky lidí.

Právě na jeho popud a popud dalších aktivistů česká vláda na konci listopadu 2017 podepsala smlouvu s majiteli vepřína o jeho odstranění. Na místě vznikne Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách za více než 100 milionů korun.

Bourat se areál začal letos na konci června a symbolického zahájení se zúčastní vedle ministra kultury Martina Baxy (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) zúčastnil právě i Čeněk Růžička.

Fotogalerie z události:

Muzeum romské kultury, které bude památník provozovat, chce areál příští rok zpřístupnit. Na jaře by mělo být hotové návštěvnické centrum. Celá stavba památníku pak potrvá několik let.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu

Růžička byl držitelem ocenění Alice Garrigue Masarykové. To uděluje americká ambasáda jako výraz uznání osobnostem nebo subjektům, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svojí podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.

V roce 2019 obdržel Růžička také Cenu Ústav pro studium totalitních režimů za svobodu, demokracii a lidská práva v kategorii za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin. Jeho jméno je známé i v zahraničí.

tec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme