Česká televize slaví 70 let. První zkušební vysílání sledovali lidé jen na několika tisících přijímačů

Večerníček, Televizní noviny, Branky, body, vteřiny. Česká televize v pondělí slaví kulaté výročí. Přesně před 70 lety totiž Češi mohli poprvé naladit program Československé televize. Její začátky si ale může pamatoval jen velmi málo lidí – televize totiž byly velmi drahé a prestižní přístroje, jako to bývá u každé nové technologie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Československá televize začala poprvé vysílat v roce 1953

Televizní vysílání můžou Češi i Slováci sledovat už 70 let | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Televize začala vysílat 1. května 1953, přesně v osm hodin večer. Bylo to ale pouze zkušební vysílání, to pravidelné začalo až o rok později – k šestému výročí „Vítězného února“. Podle dochovaných pramenů sledovali program před 70 lety lidé maximálně na několika tisících přijímačů. Zahájil ho předtočeným vzkazem herec Jaroslav Marvan.

Do léta se jméno nového ředitele ČT nedozvíme. I Dvořákovi bude pár hlasů scházet, soudí analytik

Číst článek

A součástí té vůbec první relace bylo i živé vystoupení herce Františka Filipovského, o kterém se učí studenti médií snad na všech českých univerzitách. Jeho představení totiž mělo zachránit vysílání, když se za chodu rozbil jeden televizní přístroj.

Přímo z toho prvního dne ale neexistuje žádný záznam televizní vysílání se ještě nedalo nijak nahrávat. To co jste teď slyšeli, je tedy rekonstrukce, která vznikla pro pořad Pět let televize vysílaný v roce 1958.

Z Kavčích hor se vysílalo teprve od 70. let. Vůbec první adresa Československé televize byla v centru Prahy v Měšťanské besedě, nedaleko Václavského náměstí. Tehdy to byla taková menší pavlač pro potřeby televize tedy byla dost nevhodná. Ze stejné budovy začala v 90. letech vysílat i první soukromá stanice Nova. Teď v Měšťanském domě sídlí hotel.

Většinou šlo o živé vysílání: hlavně hranou tvorbu, nejčastěji divadelní představení inscenovaná ve studiu v Měšťanském domě. V programu nechyběly ani dokumenty, celovečerní filmy a pořady pro děti předtočené na filmový materiál.

Televize byla zezačátku součástí Československého rozhlasu. V prvních třech letech od něj přebírala třeba zpravodajství. Televize přitom zezačátku vysílala jen tři dny v týdnu (v létě dokonce dva dny). Postupně se vysílání rozšiřovalo, a až na konci roku 1958 naplnilo celý týden.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme