Poslanci doporučili odvolat Köppla z televizní a rozhlasové rady. Pomáhal Babišovi s kampaní

Volební výbor Poslanecké sněmovny v čele s Alešem Juchelkou (ANO) navrhl odvolat člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniela Köppla. O jeho odvolání musí rozhodnout celá Sněmovna. Podle výboru porušil zákon, když pomáhal Andreji Babišovi (ANO) s prezidentskou kandidaturou. Köppl pochybení odmítá. „Jsem si velmi jistý, že jsem neporušil žádné právní ustanovení. Nejsem členem marketingového týmu hnutí ANO,“ tvrdí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Köppl | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V prosinci 2022 byla z transparentního účtu ANO provedena platba Köpplovi, poté v lednu vystoupil pan Köppl jako člen předvolebního týmu Andreje Babiše v televizi,“ uvedla některé z důvodů místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Pirátka Richterová podá návrh na odvolání Daniela Köppla z vysílací rady. Kvůli napojení na Babiše

Číst článek

Zákon o Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) mluví o tom, že činnost členů nesmí narušit důstojnost nebo ohrozit důvěru v nestrannost a nezávislost. „Členové Rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch,“ stojí v zákoně. 

Na tomto základě se volební výbor Poslanecké sněmovny rozhodl doporučit Sněmovně odvolat z Rady Daniela Köppla. Pro odvolání hlasovalo devět poslanců ze stran vládní koalice a Jaroslav Foldyna z SPD, proti byl jeden člen z hnutí ANO, čtyři poslanci ANO se zdrželi.

Šest podnětů radě

Václav Mencl, předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, uvedl, že obdrželi šest podnětů, a protože mohla být narušena Köpplova nezávislost, postoupil věc Poslanecké sněmovně.

Köppl s podezřením výboru nesouhlasil. „Minimálně vystoupení v televizi nebylo šťastné, ale nejednal jsem tam za žádný subjekt. Nejsem členem marketingového týmu hnutí ANO. Přijde mi to nešťastné, byl jsem terčem nějakých útoků. Nejsem zaměstnanec ANO,“ řekl. 

Proti byl například i poslanec ANO Stanislav Berkovec. „Chtěl bych se zastat pana Köppla. Považuji ho za vynikajícího odborníka. Zodpovědně sám za sebe říkám, že by své členství v radě nějak zneužil nebo využil nebo že by ovlivňoval naše hnutí ANO,“ myslí si. 

Naopak Milada Voborská (STAN) se podivila, že rovnou sám na svou pozici nerezignoval. „Myslela jsem si, že když přijdete osobně, tak přinesete vaši rezignaci,“ sdělila.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme