Hajný na Domažlicku našel pohřešovanou osmiletou dívku, předali ji zdravotníkům

Po dvou dnech rozsáhlého pátrání hajný Martin Semecký našel osmiletou německou dívku, která se v neděli ztratila v okolí Čerchova na Domažlicku. „Byla živá, zdravá, komunikovala,“ uvedl pro Český rozhlas. Nyní bude předána do péče zdravotníků, řekla krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Pátrání po dívce začalo v neděli na české i německé straně hranice. Vzhledem k tomu, že jde o dítě, nebude policie poskytovat žádné další informace.

Aktualizováno Čerchov (Aktualizováno: 17:52 12. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté po dívce pátrali od nedělního večera (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Děvčátko hledaly záchranné týmy policistů z pořádkové, dopravní policie, ze zásahové i pořádkové jednotky, studenti z policejní školy, profesionální i dobrovolní hasiči, na pomoc v pondělí přijeli i pracovníci ze šumavského národního parku a lesníci Městských lesů Domažlice, kteří mají zkušenosti s pohybem v zalesněné krajině. Podle informací ČTK byli na místě i příbuzní děvčete, aby přímo v terénu ukázali, ve kterých místech se ztratilo.

Ze vzduchu se do hledání zapojily české i německé vrtulníky, na místě byli čeští i němečtí kynologové se služebními psy. Na místo vyrazil také Czech SARS team. Z Německa se přidalo několik hlídek bavorské zemské policie, dva bavorské policejní vrtulníky a okolo stovky bavorských hasičů.

Výborná zpráva-holčička je vypátrána, nyní bude předána do péče zdravotníků.#policieplk

13:51 – 12. 10. 2021

181 3867

V neděli policisté propátrávali trasu, na které se měla dívka s rodinou pohybovat, a poté stanovili další perimetr pro propátrání okolí, uvedla policie. Holčička se ztratila při nedělním rodinném výletě, na kterém byla s rodiči a sourozenci. Rodina měla před zmizením holčičky hrát stopovací hru. Dívka nedorazila na předem určené místo, sdělil server Novinky.cz

Mluvčí připomněla, že Čerchov s nadmořskou výškou 1041 metrů je v centru oblasti několik kilometrů se táhnoucích lesů.

PLZEŇSKÝ KRAJ-Dívka byla nalezena hajným na území ČR během pátrací akce. Velice si vážíme veškeré nabídnuté pomoci ze strany dobrovolníků a široké veřejnosti. Fotografii dívky, včetně předchozích tweetů k této relaci mažeme, s ohledem na zákon o ochraně osobních údajů.#policieplk

14:50 – 12. 10. 2021

22 906

Podle informací na německých zpravodajských webech pochází rodina holčičky z Berlína a na Čerchově byli na výletě se synem, dcerou a synovcem. Děti se při hře vzdálily od rodičů, ti poté zburcovali záchranné složky. Oba chlapce a nakonec i holčičku se podařilo najít. 

Děvčátko našel hajný Martin Semecký. Českému rozhlasu Plzeň řekl, že zásluhu nemá jediný. „Hledali jsme, pak jsme vytipovali místo, které zabereme, nastoupili jsme rojnici, ani jsme neudělali krok a zvedla se v travní lince před námi, v porostu v lese,“ řekl.

„Jsem moc šťastný. Byla živá, zdravá, komunikovala,“ dodal s tím, že věc už dál nechce komentovat.

‚Vypadá v dobré kondici‘

„Je zdravá, vypadá v dobré kondici,“ řekl starosta nedalekých Všerub Václav Bernard (STAN), který byl přítomen záchranářské akci. Dodal, že dítě našli dva až tři kilometry od vrchu Čerchov ve směru na Českou Kubici u České studánky.

Sanitka ji podle Bernarda odvezla do Domažlické nemocnice, kde si ji vyzvednou němečtí zdravotníci. „Našel ji hajný u studánky. Byla úplně v pořádku, jenom si stěžovala, že má hlad a žízeň. Všichni jsme se tomu divili,“ uvedl.

Bernard to hodnotí jako perfektní spolupráci českých a německých záchranářů. „Jako vždy,“ uvedl. Žádnou podobně velkou akci v Českém lese za poslední desetiletí nepamatuje.

„V oblasti jsou šíleně husté lesy. I my jsme tam věčně padali na pusu přes kameny a stromy. Je to neprostupná divočina - houští, skály, popadané stromy i suché kmeny, o něž jsme se chytali a hned padali. Nic příjemného,“ uvedl Bernard.

Podle něj dívka zřejmě po téměř třech dnech strávených v lesích bude potřebovat psychologickou pomoc. „Rodina byla z Berlína a v oblasti byla poprvé,“ uvedl.

Čerchov, nejvyšší vrchol Českého lesa, je přibližně 12 kilometrů jihozápadně od Domažlic, nedaleko městyse Klenčí pod Čerchovem či obce Capartice a asi dva kilometry od hranic s Německem.

ČTK, Eliška Halaštová, Lukáš Milota, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme