Romové nadále čelí diskriminaci téměř ve všech aspektech života, míní komisařka Rady Evropy

Česká republika by měla udělat co nejvíc ve snaze postavit se dlouhotrvajícímu problému diskriminace a vyloučení Romů a lidí s postižením, míní komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovićová. Uvádí to ve svém pondělním prohlášení.

Praha/Štrasburg Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolek obětí protiprávní sterilizace 2021

Spolek obětí protiprávní sterilizace 2021 | Foto: Spolek žen obětí protiprávní sterilizace.

„Česká republika by neměla otálet s řešením dlouhotrvajícího problému exkluze Romů a lidí s postižením,“ uvedla ve svém pondělím prohlášení komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovićová po své týdenní návštěvě Česka, během které mapovala životní podmínky romské menšinu a lidé s postižením.

Těmito problémy se Rada Evropy pro lidská práva v Česku zabývá již dvacet let. „Co se týče diskriminace Romů v České republice, tak to je téma, které český stát řeší dlouhodobě. Bylo to téma naší minulé návštěvy v roce 2012 a je to téma naší současné návštěvy v roce 2023,“ řekla Mijatovićová serveru iROZHLAS.cz.

Segregace Romů a dětí s postižením se v Česku musí změnit, urguje komisařka Rady Evropy

Číst článek

Míní, že Romové v Česku nadále čelí diskriminaci téměř ve všech aspektech života a pro zásadní změnu této situace je zapotřebí úsilí na několika frontách, a to ve vzdělávání, na trhu s bydlením, na pracovním trhu i při kontaktu s policií.

„Česká republika by měla udělat vše možné ve snaze postavit se dlouhotrvajícímu problému diskriminace a vyloučení Romů a lidí s postižením,“ apeluje Mijatovićová v tiskové zprávě Rady Evropy.

„Jakkoli nastal jistý pozitivní vývoj, znepokojuje mě, jak přetrvávají mnohé z problémů diskriminace a vyloučení identifikovaných všemi mými předchůdci,“ uvedla komisařka.

Mijatovićová se během své návštěvy v Praze také setkala s oběťmi nedobrovolné sterilizace a zástupci resortu zdravotnictví, kteří jsou zodpovědní za implementaci zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky  osobám sterilizovaným v rozporu s právem podle zákona č. 297/2021 Sb.

„Zavedení odškodnění bylo zásadním signálem ochoty ze strany českého státu vypořádat se s touto historickou nespravedlností. Je důležité toto udělat správně a zajistit, že oběti nedobrovolné sterilizace nebudou nadále ponižováné a traumatizované,“ uvedla komisařka a urguje rychlou nápravu odškodňovacího procesu.

V oblasti školství vidí potřebu „změny paradigmatu“ a odklonu od důrazu na zkoušení, které považuje za nástroj segregace romských dětí v méně kvalitních či zvláštních školách.

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme