Roční zpoždění. eSbírku budou testovat hlavně zákonodárci, veřejnosti se čas zkrátí o půl roku

Elektronická sbírka zákonů měla před spuštěním projít ročním testováním, už nyní je ale jasné, že se to nestihne. Můžou za to technologické změny, tvrdí pirátský náměstek z vnitra Kolařík.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo vnitra chce zadat zakázku na vysílačky pro záchranáře bez soutěže stávajícímu dodavateli

Elektronickou sbírku zákonů připravuje ministerstvo vnitra bezmála 15 let, stát za ni zaplatí více než tři čtvrtě miliardy korun | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Napojení na naše dohledové centrum, a další změny kvůli bezpečnosti. To jsou podle pirátského náměstka ministra vnitra Lukáše Kolaříka důvody, proč zatím nezačalo testování elektronické sbírky zákonů, které mělo probíhat od začátku roku.

‚Jako vyvíjet jeden kus bugatti.‘ Legislativa online se opět odkládá, eSbírka se rozjede nejdřív v roce 2024

Číst článek

Systém má přitom podle zákona začít „na ostro“ fungovat na začátku roku 2024, už nyní je tedy zřejmé, že se nestihne roční zkušební provoz, který si vymínila Poslanecká sněmovna. Alespoň rok testování sliboval i ministr vnitra Vít Rakušan, když loni v dubnu obhajoval zákonný posun spuštění eSbírky právě na rok 2023.

Začátek bez veřejnosti

Podle Adama Rözlera z tiskového odboru vnitra testování začne v prvním pololetí 2023, ale ze začátku nepočítá s veřejností. „V první fázi bude dostupná pro omezený okruh uživatelů z vybraných ministerstev a centrálních úřadů, Poslanecké sněmovny, Senátu, Úřadu vlády a akademické obce,“ napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí s tím, že veřejný přístup by mohl začít fungovat v druhé polovině letošního roku.

Náměstek Kolařík dodává, že o kratším testování chce vyjednávat s poslanci i senátory, k čemuž by měla vzniknou pracovní skupina. „Aby si to mohli osahat a zhodnotit, jestli ta kratší doba pilotního provozu bude stačit, nebo ne,“ vysvětluje Kolařík.

Odklad by vyšel draho

Další odklad spuštění eSbírky, kterou stát připravuje už téměř patnáct let, se ale podle Kolaříka zatím nechystá. „Neznamená to odklad ostré verze o rok. Ta má fungovat od 1. 1. 2024,“ uvedl.

Zákony na webu? Snad příští rok. Požadavky přišly pozdě, brání se vnitro a žádá dalších 162 milionů

Číst článek

Důvod přitom zazněl loni ve sněmovně. Jak na plénu zdůraznila zpravodajka Barbora Ožanová (ANO), projekt je částečně financovaný ze strukturálních fondů Evropské unie. Dalším odkladem by tak Česko mohlo o stovky evropských milionů přijít.

Jak server iROZHLAS.cz informoval již dříve, doposud stát za sbírku zákonů online zaplatil přes 600 milionů korun a dalších asi 160 milionů měl vynaložit letos. Důvodem měly být požadavky Sněmovny i Senátu a právě důkladné testování.

Vnitro, které za projekt odpovídá, zdržení i náklady vysvětluje tím, že jde o mimořádný počin. „Jedná se o projekt, který je v kontextu ostatních projektů v Česku i v rámci Evropské unie mimořádně inovativní a komplexní, jde o vývoj nového prostředí, které bude představovat transformační změnu pro tvorbu právních předpisů,“ tvrdila už na začátku loňského roku tisková mluvčí resortu Malá.

O unikátním řešení mluvil i bývalý náměstek ministra vnitra a nynější šéf antimonopolního úřadu Petr Mlsna, který měl elektronizaci právních předpisů pod dohledem do podzimu 2020. „Jako byste vyvíjel jeden kus Bugatti Veyron nové generace. Není to superb, kterého poskládáte z komponentů na běžném trhu,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Systém eSbírka se má podle plánu ministerstva vnitra dělit na dvě části. Na portál, kde se budou vyhlašovat závazná elektronická znění právních aktů ze Sbírky zákonů a mezinárodních smluv. A na takzvanou databázi informací o právních aktech, která má sloužit k práci s aktuálními, ale i minulými zněními právních předpisů. Mají v ní být také dokumenty, které s právními předpisy souvisejí – například výkladová stanoviska úřadů. Elektronická sbírka zákonů má být přístupná veřejnosti a nabízet využití dat v komerčních i neziskových projektech.

Jan Cibulka, Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme