Další případ evropského žalobce. Viní jednatele dvou firem ze zneužití jedenáctimilionové dotace

Jejich nádobí využívají lidé v Česku i v zahraničí. Přesto čelí javornická firma Kolimax a její jednatelé Jiří Lidmila a Roman Kopřiva (na fotografii) obvinění z dotačního podvodu | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Patnáct prohlídek domovních a nebytových prostor, sedm obviněných a škoda více než jedenáct milionů korun. Taková je bilance dalšího případu evropského veřejného žalobce v Česku. Ten viní sedm lidí a dvě firmy z Javorníku v Olomouckém kraji ze zneužití dotace a poškození zájmů Evropské unie. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, mezi obviněnými figuruje i firma Kolimax, která má dlouhou tradici při výrobě kuchyňského nádobí.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Javorník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední listopadový den loňského roku zasahovali v Olomouckém kraji na patnácti místech olomoučtí kriminalisté. Prohledali patnáct bytů a prostory dvou firem. A proč? Kvůli podezření na dotační podvod.

Dotační podvod a škoda 45 milionů? Evropský žalobce obvinil firmu olomouckého ‚podnikatele roku‘

Číst článek

„Celková výše odhadovaných škod je nejméně 448 tisíc eur (v přepočtu asi jedenáct milionů korun). Policejní orgány spolu s Úřadem evropského veřejného žalobce zabavily majetek podezřelých v hodnotě více než jeden milion eur, aby sanovaly škody způsobené evropskému rozpočtu.“

Tak loni na sklonku roku o případu informoval Úřad evropského veřejného žalobce v tiskové zprávě s tím, že si obvinění doteď vyslechlo sedm lidí a dvě firmy.

„Můžeme potvrdit, že odbor hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje vede v dané věci trestní řízení,“ odpověděl na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí olomouckých kriminalistů Libor Hejtman s dovětkem, že bližší informace k případu může poskytovat pouze pověřený žalobce.

Tím je v tomto případě olomoucký vrchní státní zástupce Vít Koupil, který do nově vzniklého úřadu evropské prokuratury přešel na podzim 2021.

Koupil serveru iROZHLAS.cz prozradil, že celá věc je zatím v přípravném řízení. „Ve věci probíhá trestní stíhání, ve kterém nikdo není stíhán vazebně. Byl zajištěn majetek obviněných jako náhradní hodnota za výnos z trestné činnosti a dále za účelem výkonu peněžitého trestu. Jednalo se o bankovní účty a nemovitosti,“ doplnil žalobce s tím, že zatím není jasné, kdy a jestli vůbec padne obžaloba. Více se k věci nechtěl vyjadřovat.

Firmy z Javorníku

Server iROZHLAS.cz na základě zveřejněných informací a informací z otevřených zdrojů pátral, které firmy by se mohl případ týkat. Reportéři se tak dostali až na úplný sever Olomouckého kraje k polským hranicím, do města Javorník.

První z obviněných firem je totiž tamní Kolimax, který se zabývá výrobou kuchyňského nádobí a dalších domácích potřeb. Její jednatelé Roman Kopřiva a Jiří Lidmila nechtěli s reportéry více mluvit. Lidmila je ale tím, komu policisté obstavili majetek, jak je zřejmé z katastru nemovitostí.

Plombu má nejen na rodinném domě v obci Lipová-lázně, na kterém má psanou adresu trvalého bydliště, ale i na druhém domě, který vlastní a který s jeho bydlištěm sousedí. Zástava na majetku se pak týká i pozemků, které oba domy obklopují.

Kopřiva připustil, že se ho přes firmu Kolimax stíhání evropským žalobcem také týká. „Jsem jednatel Kolimaxu... Ale nebudu se k tomu vyjadřovat,“ reagoval stručně. Zajištěný majetek nemá.

Jeden z obviněných – Roman Kopřiva – při představování nového typu nádobí.

Fakt, že deklarovaná hodnota zajištěného majetku by měla dosahovat zhruba 23 milionů korun, vysvětluje, proč žalobce nezajistil také majetek druhého jednatele Kopřivy a samotné firmy Kolimax.

Druhou firmou je další javornický podnik PZA Kovostroj a její jednatel Antonín Zourek, který se podle otevřených zdrojů také zabýval projekty souvisejícími s výrobou a technologií kuchyňského nádobí. Ani Zourek se ale nechtěl k případu blíže vyjádřit. „Nevím, o co tam jde. Řeší to právníci,“ odpověděl pouze.

Dotační podvod se týká evropských peněz, které čerpala společnost Kolimax mezi roky 2017 a 2018. Tehdy měla od ministerstva průmyslu a obchodu přiklepnuté finance na dva projekty, na trh chtěla uvést nové řady profesionálního nádobí se zapouzdřeným dnem a také pořídit technologie pro jeho výrobu.

To mělo dohromady vyjít na téměř 23,5 milionu korun, z toho více než 10,5 milionu přispívala právě Evropská unie.

Dotace byly bez problému vyplacené, nesrovnalosti ale odhalili při své kontrole finanční úředníci, kteří se poté obrátili na policii. Trestný čin má spočívat v umělém navýšení cen strojů a výrobních prostředků o více než dvojnásobek, a to prostřednictvím dalších firem.

Obrana před dotačními podvodníky

Úřad evropského veřejného žalobce byl zřízen v roce 2017, teprve před necelými dvěma lety se o jeho existenci začalo mluvit také v českém veřejném prostoru. Server iROZHLAS.cz tehdy upozornil na to, že si převezme kauzu střet zájmů bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Je to naprostý milník v trestním právu, jen OLAF nám předá 160 kauz, říká evropský žalobce Klement

Číst článek

Případ tehdy začala řešit česká policie. Protože se ale jednalo o unijní dotace a navíc vysoké částky, dohled si nad ním převzal žalobce v Lucemburku. A podobně v červnu 2021 skončilo dalších 60 případů týkajících se závažné hospodářské kriminality s dopadem na evropský rozpočet.

K obvinění zatím čeští žalobci, kteří ale formálně spadají pod prokuraturu v Lucemburku, dotáhli jen tři případy, včetně aktuálního případu jde o stíhání jiné společnosti z Olomouckého kraje, firmy Hopax. O případu před několika týdny server iROZHLAS.cz podrobně informoval a můžete si o něm přečíst ZDE.

Před zahájením činnosti Úřadu evropského veřejného žalobce mohli vyšetřování trestných činů, které souvisely třeba s poškozením finančních zájmů Evropské unie, pouze vnitrostátní orgány. Ty ale měly pouze omezené možnosti, protože jejich pravomoci omezovaly hranice států.

V této oblasti úřadu Evropského veřejného žalobce předcházely další orgány, jako třeba Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), Agentura Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva (Europol) a Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust). Ty ale – na rozdíl od úřadu Evropského veřejného žalobce – nemohou zahájit vyšetřování nebo vést trestní stíhání v členských státech.

Tomáš Pika, Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme