Poslední deště zasáhly hlavně Moravu, je tam více vláhy než obvykle. Vysychá naopak severozápad Čech

Deště, které v posledních týdnech zasáhly především Moravu, zvýraznily rozdíly v zásobě vody v půdě mezi jednotlivými částmi země. Zatímco na jindy suché Moravě je vody více než obvykle a i v jiných částech Moravy je vody v půdě do jednoho metru dostatek, severozápad Čech znovu postupně vysychá. Předpověď na další měsíce navíc naznačuje, že se bude vláhový deficit v této oblasti dál prohlubovat, vyplývá z aktuální mapy na webu Intersucha.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybník u Sudoměře (ilustrační foto).

Srážky na jižní Moravě umocnily rozdíly v zásobě vody mezi jednotlivými částmi země (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Letošní situace je však výrazně lepší než v řadě předchozích let, kdy sucho trápilo na jaře zemědělce prakticky v celé republice, shodují se data z projektu Intersucho. Podle nich je díky vysokým srážkovým úhrnům relativně nejlepší situace na jižní Moravě, kde je výrazně více vody v půdě, než bývá pro tuto dobu obvyklé.

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami na jihovýchodě Česka, mohou se rozvodnit řeky

Číst článek

Naopak nejhorší situace panuje v Ústeckém kraji a v severozápadní části Středočeského kraje, což jsou standardně poměrně suché oblasti, které jsou nyní ještě sušší než obvykle.

Zatímco na Moravě se minulý týden srážkové úhrny pohybovaly okolo 50 až 70 milimetrů za týden, na západě republiky to bylo jen okolo pěti milimetrů. Duben byl například v Brně nejdeštivější v historii měření.

I proto zatím cítí největší problémy zemědělci ze tří okresů z nejsuššího regionu. Na Mostecku očekávají kvůli suchu snížení výnosů o 30 až 40 procent, na Lounsku a Kladensku o deset až 30 procent.

V některých dalších okresech je to jen do deseti procent, ve většině okresů ale zatím pěstitelé neočekávají žádné snížení výnosů. To je proti předchozím letům výrazně příznivější situace.

Lepší pro lesy

Současná dobrá vláhová situace nahrává nejen zemědělcům, ale i lesníkům, kteří stále pracují na obnově lesů, které od roku 2015 postupně ničilo sucho a kůrovec. Díky dostatečnému množství vláhy usychají sazenice a mladé stromky v daleko menší míře, než tomu bylo v minulých letech.

I když by v dalších dnech mělo pršet minimálně nebo vůbec, meteorologové zatím nepředpovídají výrazné horko a teploty by se měly pohybovat okolo průměru.

Projekt Intersucho pochází od vědců z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky – CzechGlobe. Zemědělcům pomáhá plánovat polní práce tím, že odborníci porovnávají aktuální situaci s průměrem v letech 1961 až 2010.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme