Šéf armády Řehka hrozil premiérovi odchodem. Vede spory o kompetence s ministryní obrany

Náčelník generálního štábu Karel Řehka se sešel s premiérem Petrem Fialou (ODS) a poradcem premiéra pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem a pohrozil svým odchodem z čela armády, zprávu přinesly Respekt a Deník N a Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz ji potvrdily čtyři zdroje blízké účastníkům jednání. Jde o vyhrocení dlouhodobých sporů mezi Řehkou a ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) o kompetence.

Praha (Aktualizováno: 18:11 19. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jmenování nových generálů

Jmenování nových generálů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Setkání premiéra Fialy, náčelníka generálního štábu Řehky a poradce Pojara se odehrálo ve čtvrtek 4. května. Podle informací Českého rozhlasu se již dříve Řehka sešel přímo s ministryní Černochovou, kde řešili jeho setrvání v čele armády. Řehka, Fiala i Pojar žádost o komentář odmítli.

Ať už válka dopadne jakkoli, Rusko bude vůči nám stále nepřátelské, říká náčelník generálního štábu

Číst článek

Mluvčí vlády Václav Smolka Českému rozhlasu tvrdil, že se Řehka s Fialou pravidelně nescházejí, schůzku ale nepopřel.

„Detaily jednání, které se týkají bezpečnosti a obrany státu, nekomentujeme,“ odepsal v SMS s tím, že se setkávají „vždy, když to okolnosti a projednávaná témata vyžadují“.

Ani generál Řehka schůzky nepotvrdil, ani nevyvrátil. Na dotaz, zda může potvrdit spory mezi ním a ministryní kvůli kompetencím v řízení generálního štábu, které vyústily ve schůzku s premiérem Fialou, odpověděl: „Nezlobte se, ale vnitřní záležitosti armády a resortu ministerstva obrany nekomentuji. Děkuji za pochopení.“

Černochová: Nic jsme neřešili

Vyjádřit se odmítl i Pojar s tím, že „v žádném případě nehodlá komentovat obsah jakýchkoli podobných schůzek, ať již k nim došlo, nebo se vůbec nestaly“.

Jana Černochová skrze mluvčí Simonu Cigánkovou vzkázala, že s ní Řehka svůj odchod neřešil.

„Náčelníka generálního štábu jsem nikdy k rezignaci nevyzvala a on mi rezignaci nikdy nenabídl. K ničemu takovému ani nevidím důvod, společně řešíme modernizaci armády, pro kterou chceme to nejlepší. Za šířením těchto spekulací může být snaha toto úsilí vládě zkomplikovat,“ napsala za ministryni mluvčí.

Zdroje Radiožurnálu a iROZHLAS.cz potvrdily, že jde o vyhrocení dlouhodobých sporů mezi Řehkou a ministryní obrany Černochovou o kompetence. Ty se týkají povyšování, schvalování zahraničních cest nebo personálního obsazování.

Otakar Foltýn končí v čele vojenské policie. Projedná to nejbližší výbor pro obranu, potvrdil jeho předseda

Číst článek

„Oproti dřívější praxi (ministryně Černochová) nezvykle zasahuje a mění řadu předložených návrhů. A nejde jen o povyšování. Ale i o obsazování vedoucích míst na generálním štábu nebo vysílání do zahraničí na alianční posty nebo odborné kurzy,“ popsal Českému rozhlasu zdroj, který si nepřál být jmenován.

Řehka má pocit, že jednání ministryně snižuje jeho autoritu v armádě a zároveň mu to ztěžuje prosazování vlastní koncepce. „Náčelník generálního štábu si něco naplánuje, ona mu to proškrtá a on to pak všechno musí udělat jinak,“ popsal zdroj.

Další neshody se mají podle zdrojů Českého rozhlasu týkat toho, že ministryně Černochová nově osobně schvaluje všechny cesty do zahraničí delší než 30 dní, a to až do hodnosti praporčíků.

Celkově jde o několik stovek cest ročně. Lidé z armády poukazují na to, že tyto vojáky nemůže znát, a proto nemůže posoudit, zda se na vyslání na zahraniční cestu či kurz hodí.

Pokusy ministrů obrany zasahovat do vnitřního fungování generálního štábu nejsou výjimečné, ve větší či menší míře se objevovaly i u předchůdců Černochové. Jak ale uvedl obeznámený zdroj, míra zásahů ze strany současné ministryně  se zcela vymyká dosavadní praxi.

„Například rozhodování o vysílání i nižších šarží do zahraničí je flagrantní zásah do kompetencí. Jakmile si na sebe ministryně obrany vezme pravomoci náčelníka generálního štábu a prosazuje pak svá rozhodnutí proti jeho vůli, snižuje to autoritu náčelníka před celou armádou,“ tvrdil.

OVĚŘOVNA: V Karlových Varech se americká základna nechystá. Šířené fotografie jsou ze cvičení

Číst článek

Náčelníka generálního štábu odvolává na návrh vlády prezident jakožto vrchní velitel ozbrojených sil. Petr Pavel se k situaci zatím nevyjádřil. Karel Řehka je náčelníkem generálního štábu od 1. července 2022. Ministryně obrany se na jeho jméně shodla s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem.

Škrty v seznamu generálů

Podle informací Českého rozhlasu měla ministryně obrany také výrazně škrtat v seznamu generálů, které Řehka nedávno navrhl k povýšení. Ministryně tím nijak nepřekročila své pravomoci, je to ale další příklad, kde se koncepce armády Řehky a Černochové rozcházejí.

Z patnácti Řehkou navržených jmen mu jich měla vyškrtnout osm. Přitom obecně platí, že na některé funkce jsou předepsané hodnosti. Ředitelé sekcí a ředitelé jednotlivých sil, jako jsou například vzdušné či pozemní síly, a jejich zástupci by měli mít generálské hvězdy.
Na některých místech ale i několik let sedí nižší šarže.

„Před podřízenými to vypadá blbě, protože jejich velitel je ve stejné hodnosti jako oni, někdy dokonce nižší. Vyvolává to nedůvěru i na mezinárodní úrovni, protože když se sejdou velitelé nějakého stupně, pak jsou všichni přibližně ve stejných hodnostech,“ popsal další zdroj z vojenského prostředí obeznámený se situací na generálním štábu.

Kvůli sporům o řízení agendy a o způsob pomoci Ukrajině na podzim na ministerstvu skončil tehdejší náměstek Tomáš Kopečný, který nyní působí na ministerstvu zahraničí jako vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny.

Kromě něj za nevyjasněných okolností skončila také první česká generálka Lenka Šmerdová, bývalý velitel vzdušných sil generálmajor Petr Mikulenka nebo náčelník Vojenské policie plukovník Otakar Foltýn.

Kateřina Gruntová, Iveta Vávrová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme