Prasečák z romského koncentráku v Letech zmizel, ale k sebereflexi u Čechů nedošlo, říká komentátor Šídlo

Petr Pavel se po 28 letech jako teprve druhý český prezident po Václavu Havlovi zúčastnil pietního aktu k připomenutí romského holokaustu na místě koncentračního tábora v Letech u Písku. „Pro mě to má velký symbolický význam: Byl jsem tam v roce 1995, kdy tam poprvé přijel Václav Havel, a byl to dost surrealistický zážitek,“ vzpomíná novinář Jindřich Šídlo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potřeba obhajovat svobodu a lidská práva je v současné době stejná jako v minulosti, řekl na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku prezident Petr Pavel

Potřeba obhajovat svobodu a lidská práva je v současné době stejná jako v minulosti, řekl na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku prezident Petr Pavel | Zdroj: ČTK

Tehdejší odhalení památníku Zdeňka Hůly se prý odehrávalo v atmosféře všeobecného překvapení, že toto místo je vůbec součástí českých dějin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřich Šídlo k pietě v Letech a osvobození žhářů z Vítkova. Poslechněte si celé Interview Plus Šárky Fenykové

„Překvapení, že 90 procent českých Romů nepřežilo 2. světovou válku – a skončilo ve vyhlazovacích táborech – bylo velké.

Ovšem velkou část veřejnosti to ani nezajímalo a symbolem se stal ,prasečák‘, který tam bez většího zájmu politické elity ,smrděl‘ až do roku 2022,“ upozorňuje Šídlo.

Někdo se pokoušel hroby zamaskovat, zjistil archeolog o pohřebišti tábora v Letech

Číst článek

V táboře za války působili i čeští četníci a právě podíl českého národa na romském holokaustu je podle Šídla důvodem, proč odstranění prasečáku trvalo tak dlouho. Došlo k tomu až po mnohaletém úsilí samotných Romů a některých politiků.

Napomohla tomu i kauza někdejšího ministra financí a premiéra Andreje Babiše (ANO), který v roce 2016 existenci romského koncentračního tábora zpochybnil se slovy, že šlo o pracovní tábor, kde končili ti, kteří nepracovali.

„Vypukl skandál, tak vzal do auta Jiřinu Šiklovou, která ho odvezla do Let a vysvětlila mu to. A Babiš řekl, že jako ministr financí – to bylo v době vrcholné prosperity – uvolní peníze na odstranění prasečáku.

To byl důvod, proč se to povedlo. Žádná velká reflexe větší části společnosti,“ zdůrazňuje komentátor s tím, že ani bývalý premiér se k tomu dnes už nehlásí.

Napravení žháři?

Šídlo přiznává, že v 90. letech naivně věřil, že se přezíravý přístup většinové společnosti změní se vznikem romské elity.

Vzdělaní Romové teď už nemají zapotřebí se ke svému původu hlásit, nikdo je k tomu ani nemůže nutit.

Před 80 lety vznikl jediný jihočeský koncentrák, romský tábor v Letech u Písku

Číst článek

Na protiromské rétorice také stále sbírají body někteří politici.

„Nezpochybňuji, že na řadě míst je soužití většiny s menšinou problematické, ten problém má hluboké sociální kořeny. Na druhou stranu celá SPD má část svého podnikání postavenou na protiromské rétorice a nevyhnul se tomu ani Miloš Zeman,“ připomíná Šídlo exprezidentovy výroky z roku 2018.

Romskou komunitou minulý týden otřáslo podmínečné propuštění dvou ze čtyř pachatelů rasově motivovaného žhářského útoku ve Vítkově z roku 2009.

„Je to rozhodnutí snad zodpovědného soudce. Možná je pravda, že se napravili a teď budou lépe splácet odškodnění. Na druhou stranu je třeba říci, že to byl nejpřísněji potrestaný případ protiromského násilí. Romové to cítí jako nespravedlnost a já jim rozumím,“ podotýká Šídlo.

Pavel navštívil pietu v Letech, kde vzniká památník holocaustu: Jsem rád, že se podařil odkup vepřína

Číst článek

K rozhodnutí se v Letech vyjádřil i prezident Pavel, podle Šídla by ale politici měli dělat jiné věci, například iniciovat změny zákonů, aby bylo snazší bojovat s rasově motivovaným násilím nebo měnit pravidla pro podmínečné propuštění pachatelů.

„Asi jim nepřísluší komentovat každý jednotlivý případ, byť tomu rozumím, protože v Letech se ta otázka úplně nabízí. Lety jsou ukázkou toho, kam vede tolerance takového typu chování a myšlení,“ uzavírá komentátor serveru Seznam Zprávy.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, ptá se Šárka Fenyková.

Michael Erhart, Šárka Fenyková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme