České korunovační klenoty se vrátily do Korunní komory. Prohlédlo si je téměř 34 tisíc lidí

České korunovační klenoty, které si v uplynulém týdnu prohlédlo téměř 34 000 lidí, jsou znovu uloženy v Korunní komoře katedrály sv. Víta. Stejně jako před začátkem výstavy se muselo sejít sedm klíčníků, aby dveře komory zamkli. Souprava, která patří k symbolům české státnosti, se vyzvedává při výjimečných příležitostech. Osmidenní výstava se konala u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. Spolu s nimi byla vystavena i lebka sv. Václava.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavu provází značná bezpečnostní opatření. Přímo u vitríny s klenoty stojí dva členové hradní stráže, další hlídají spolu s vojáky a policisty po celém chrámu

Výstavu provází značná bezpečnostní opatření. Přímo u vitríny s klenoty stojí dva členové hradní stráže, další hlídají spolu s vojáky a policisty po celém chrámu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

K odemčení a zamčení dveří od Korunní komory se musí sejít sedm držitelů klíčů, jimiž jsou prezident a premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor.

Masaryk korunovační klenoty neadoroval, republika si k nim musela najít vztah, vypráví historik

Číst článek

Pracovníci památkového odboru Hradu nejprve uložili klenoty do schrán, jejich ředitel Petr Kroupa informoval také klíčníky o průzkumu klenotů, jejich dokumentaci a provedení preventivních zákroků k jejich údržbě. Krátkou modlitbu pronesl pražský arcibiskup Jan Graubner a zazněl Svatováclavský chorál.

Korunovační klenoty si přišlo do katedrály sv. Víta na Pražském hradě při současném vystavení prohlédnout 33 836 lidí. Poslední zájemci o zhlédnutí klenotů stáli ve frontě v úterý, do katedrály přišlo během dne 4451 návštěvníků.

Přes 4000 lidí chodilo každý den, museli vystát několikahodinovou frontu. Zájemců bylo každý den ještě více, katedrála ale podle Hradu vyšší kapacitu nemá. Při výstavách ve Vladislavském sále byla podle Hradu kapacita asi 3000 lidí denně.

Výběrem katedrály se nyní připomínalo i první veřejné vystavení klenotů v roce 1929, umístěny byly v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem. Součástí výstavy byla i vitrína s královským pláštěm s hermelínovým límcem a vitríny s koženými pouzdry na korunu, žezlo a jablko a s pohřebními klenoty Přemysla Otakara II., jejichž podoba je připomínkou nedochovaných insignií českých králů z rodu Přemyslovců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme