,Cílem je odradit Rusko.‘ Čeští vojáci se na Libavé připravují na operaci NATO na Slovensku

Závěrečným cvičením vrcholí ve výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku příprava zhruba pěti set českých vojáků. Za dva týdny zamíří na mezinárodní operaci NATO. Česká vláda je vyšle coby další rotaci do Leště na Slovensku. Bojové uskupení Severoatlantické aliance se tam začalo formovat loni v dubnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Libavá (Olomoucko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O vzniku stálé alianční přítomnosti na Slovensku rozhodlo NATO | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

České výsadkáře na Slovensku teď nahradí především jejich kolegové ze sedmé mechanizované brigády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pět stovek českých vojáků se na Libavé připravuje na operaci NATO na Slovensku. Jaký mají úkol?

„To, co stavíme, je předsunutá jednotka na Slovensku a jejím cílem je odradit současné Rusko od zhoršování konfliktu a jeho přesunutí někam jinam, než je v tuto chvíli. V podstatě cílem je ukončit celý boj na Ukrajině. Čekají nás celkem tři rotace počínaje tímto létem vždy po půlroce,“ vysvětluje velitel Zdeněk Mikula.

Vojákům bude velet Miroslav Vybíhal. Ten je zároveň jmenovaný i velitelem celého mnohonárodního úkolového uskupení na Slovensku. Zatímco dříve v mezinárodních operacích velel 40 lidem, teď jich bude více než tisíc.

Na Slovensko si vojáci odvezli dvě desítky bojových vozidel. Josef Enderle, velitel mechanizované roty, věří, že budou účinným ochranným valem celého východního křídla Severoatlantické aliance.

| Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

„Vnímáme to jako úkol, který je před nás postaven, a musíme ho splnit. Bezpečnostní situace na Ukrajině si naši přítomnost vyžaduje,“ říká Enderle.

O vzniku stálé alianční přítomnosti na Slovensku rozhodlo NATO. Aktuálně vojáci spojeneckých vojsk působí i v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme