Stále více lidí v Česku odkazuje jmění charitám. Nejde jenom o finance, ale i nemovitosti nebo cenné papíry

V Česku přibývá lidí, kteří v poslední vůli myslí na charitu. Podle koalice Za snadné dárcovství tak odkazují nejenom finance, ale i celý svůj majetek včetně nemovitostí nebo cenných papírů. Během akce Měsíc dobročinné závěti si můžou lidé až do 11. listopadu nechat proplatit notářský poplatek, pokud část svého jmění odkážou dobročinným organizacím podle vlastního výběru.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední vůle

Během akce Měsíc dobročinné závěti si můžou lidé do 11. listopadu nechat proplatit notářský poplatek, pokud část svého jmění odkážou charitám | Zdroj: Profimedia

Podle odhadů Koalice za snadné dárcovství Češi ročně odkazují dobročinným organizacím jmění v řádech desítek milionů korun.

Peníze jdou často na pomoc nemocným dětem nebo třeba seniorům, říká ředitel koalice Za snadné dárcovství Jan Gregor.

Příbuzný s heslem v nebi. Digitální dědictví řešte v předstihu, hrozí ztráta fotografií i peněz

Číst článek

„V závětích se objevují jak kulturní instituce, tak organizace, které pracují s mládeží nebo které pracují se sociálně či zdravotně znevýhodněnými, také se letos objevuje téma ochrany zvířat a tak dále,“ popisuje Jan Gregor.

V současnosti také probíhá akce Měsíc dobročinné závěti. Zájemcům, kteří se chtějí zapojit, stačí do 11. listopadu sepsat závěť, ve které odkážou část majetku na charitativní účely. Pokud to stihnou, bude jim proplacen notářský poplatek ve výši 1800 korun.

V případě, když někdo nemá dědice a závěť nesepíše, jeho majetek propadne státu. Loni šlo podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových o majetek v hodnotě za skoro 280 milionů korun, pokračuje mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

„Prostřednictvím odúmrtí se stávají státním majetkem jak nemovitosti – například byty, rodinné domy či rekreační chaty, tak i movité věci, jako jsou například auta, vybavení bytu, umělecké předměty, šperky nebo finanční majetek, například cenné papíry,“ říká Tesařová.

Jen pro zajímavost – do rukou státu v minulosti propadlo třeba i 193 párů ponožek, 113 kilo různého druhu koření nebo sbírka modelů automobilových veteránů.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme