Chyby v účetnictví za 40 miliard. Resort životního prostředí nedostatky opravil, uvedli kontroloři

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil chyby za 40,2 miliardy korun v loňském účetnictví ministerstva životního prostředí. Resort významné nedostatky opravil, jeho účetní závěrka za rok 2022 tak podává věrný obraz o hospodaření ministerstva, uvedli v pondělí kontroloři. Podle ministerstva šlo o formální nedostatky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova ministerstva životního prostředí v pražských Vršovicích | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval údaje závěrečného účtu, účetnictví a sestavení účetní závěrky ministerstva životního prostředí. Protože kontrola začala už v účetním období roku 2022, mohl resort průběžně opravovat významné nedostatky, které kontroloři zjistili.

Dostupnost paliativní péče se lepší. Ministerstvo ale selhalo při plánování nových lůžek, zjistili kontroloři

Číst článek

„Šlo o čistě formální věci,“ uvedla mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Dodala, že v připomínkovém řízení k připravované novele zákona o účetnictví resort žádá o jasné metodické stanovení účetních postupů pro zpřesnění a vyjasnění problémových okruhů.

Mezi nejvýznamnější opravy patří doúčtování podílu České republiky na finančních aktivech Modernizačního fondu za 24,5 miliardy korun spravovaných Evropskou investiční bankou. „Ministerstvo tak vykazuje ve své účetní závěrce aktiva, která mají formu dostupných finančních prostředků ČR,“ uvádí NKÚ.

Po provedených opravách bylo účetnictví ministerstva vedeno v souladu s právními předpisy. Nesprávnosti za 4,6 milionu korun, které resort neopravil, neměly významný dopad na účetní závěrku, která tak podle kontrolorů podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Významné chyby neobsahuje ani závěrečný účet ministerstva, ani údaje, které úřad předložil pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2022. „Vnitřní kontrolní systém ministerstva životního prostředí byl po opatřeních přijatých v průběhu kontroly v prověřovaných oblastech vyhodnocen ze strany NKÚ jako účinný,“ uvedli kontroloři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme