Propadlá občanka nebo pas? Na úřadě si počkáte i hodinu, nové doklady vyřizuje o prázdninách více lidí

Pokud se chystáte na dovolenou, dobře si zkontrolujte platnost svých dokladů. Vyřídit si občanský průkaz nebo pas nemusí být teď v létě vůbec rychlé. Na úřadě můžete strávit ve frontě i hodinu, než se dostanete na řadu.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cestovní pas | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V době letních dovolených si lidé často uvědomí, že jim skončila platnost pasu či občanského průkazu – a vydají se pro nový. Úřady stejně jako každé prázdniny evidují zvýšení počet žadatelů o nové doklady, přichází jich řádově o stovky více, než je obvyklé. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo nechce stát dlouhou frontu, může se dopředu objednat online přes systém Úřad bez čekání. Poslechněte si podrobnosti

„V pondělí a ve středu, kdy máme dlouhý úřední den, přijde v průměru 750 až 800 lidí,“ uvádí například Hana Strejcová z odboru správních činností plzeňského magistrátu. „Čekací doba na odbavení je kolem třiceti minut, ve špičce ale mohou klienti čekat i hodinu. Na začátku léta byl zvýšený zájem o pasy, teď už se jsou pasy a občanské průkazy v podstatě vyrovnané.“

Kdo nechce stát dlouhou frontu, může se na úřad většinou dopředu objednat online přes systém. Klienti, kteří mají předem rezervovaný určitý čas, jsou pak odbaveni přednostně. Až poté přicházejí na řadu ti, kteří dorazili bez objednání.

Občanka v mobilu: Obavy nejsou na místě. Kdyby nás stát chtěl sledovat, může to dělat už teď, říká Koubský

Číst článek

Pokud člověk potřebuje nové doklady urgentně, připlatí si. „Standardní doba je do 30 dní. Občanský průkaz vyhotovíme zdarma, cestovní pas stojí 600 korun,“ vysvětluje Hana Strejcová. Za příplatek lze vydání urychlit na týden či i jen 24 hodin.

Lukáš Milota, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme