OBRAZEM: Podkrušnohorský zoopark v Chomutově nově láká na druhé největší medúzárium v Česku

Netradiční podívaná čeká na návštěvníky Podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Nově tam totiž otevřeli medúzárium. Jde o vůbec první pavilon svého druhu napříč zoologickými zahradami v Česku. Lidé si tam mohou prohlédnout přes 200 poloprůsvitných žahavců nejrůznějších tvarů a velikostí.

Chomutov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V chomutovském zooparku otevřeli druhé největší medúzárium v Česku

Chomutovské medúzárium láká návštěvníky na 200 žahavců | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Chovatel Adam Krampera, který se o chomutovské medúzy stará, popisuje, jakým způsobem tito žahavci jedí. „Na chapadýlka si chytají potravu a jelikož nemají mozek, oči, uši ani žádné jiné orgány, tak čekají, než na ně krevetky naplavou.“ 

Přehrát

00:00 / 00:00

V Podkrušnohorském zooparku v Chomutově se otevírá 2. největší medúzárium v Česku

V zooparku se nachází osm akvárií s průsvitnými medúzami. Původně tu byla expozice nočních živočichů. Ty ale vystřídalo téměř 200 žahavců. Podle ředitelky Podkrušnohorského zooparku Věry Fryčové má nový pavilon přilákat další návštěvníky. Medúzárium je něco mimořádného, co jiné zoologické zahrady ještě nemají, zároveň se tu lidé zastaví a v zimním období i ohřejí, dodává ředitelka. 

Lidé tu najdou celkem osm druhů medúz. Jeden z nich je i medúza japonská – ta patří mezi kanibaly. Musí totiž alespoň jednou za 14 dní dostat rozmixovanou jinou medúzu, aby sama přežila, vysvětluje Krampera. „Toto je jediný druh medúzy, který je masožravý a potřebuje ostatní druhy, aby přežil.“ Krevetkami se medúza japonská moc nenasytí, chovatel tento druh potravy přirovnává spíše k popcornu pro žahavce. 

Že nejde o jen bezbranné živočichy, vysvětluje mluvčí zooparku František Kremer a přidává i radu, pokud se s jejich chapadly člověk setká. „Medúzy zůstanou nalepené lidem na paži nebo na jiné části pokožky. Nejlepší, jak je seškrábnout, bude pomocí platební karty anebo tupé strany nože, ale hlavně na žahavce nesahat rukou.“

Návštěvníci druhy chované v chomutovské zoo mohou ve volné přírodě vidět například v Severním, Baltském nebo Středozemním moři. I v akváriích se medúzy podle Adam Krampery rozmnožují. Zmiňuje, že některé druhy je těžké odchovat, jiné zase jdou poměrně snadno. „První stadium medúzky je polyp, takže když máte samce a samici, tak oni vypouští do vody vajíčka a spermie, čímž se vytvoří polypy,“ dodává chovatel.

Za normálních podmínek žahavci žijí přibližně rok. V zoo je proto chtějí postupně začít rozmnožovat. Podle ředitelky Fryčové je tento postup běžný v německých i rakouských zoologických zahradách. Proto by chomutovské medúzárium s nimi chtělo do budoucna navázat spolupráci.

Zuzana Miková, Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme