OVĚŘOVNA: ‚Bandera party‘ v centru Prahy? Lživý příspěvek využívá smyšlené odkazy na světová média

V souvislosti s prvním výročím zahájení války na Ukrajině se na českém internetu začala šířit fáma, že se na Václavském náměstí v Praze konala „Bandera party“, o které údajně informovala světová média, ale česká o ní mlčí. Jak ověřil server iROZHLAS.cz v rámci projektu Ověřovna! na vlastní kůži, informace je nepravdivá a argumentuje lživými podklady.

Tento článek je více než rok starý.

OVĚŘOVNA! Praha (Aktualizováno: 15:04 12. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příspěvek, který se šíří na sociálních sítích, odkazuje na fotografii z pražské demonstrace k výročí války na Ukrajině, kterou ale označuje za „Bandera party“, která vyvolává světové pobouření

Příspěvek, který se šíří na sociálních sítích, odkazuje na fotografii z pražské demonstrace k výročí války na Ukrajině, kterou ale označuje za „Bandera party“, která vyvolává světové pobouření | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Fotografie, která doslova obletěla celý svět. Z pražské ukrajinské akce je mezinárodní ostuda,“ uvádí začátek lživého příspěvku, který se šíří zejména na sociálních sítích. Na připojené fotografii se mezi ukrajinskými a českými vlajkami objevuje také vlajka se symbolem pluku Azov, který je součástí obranných sil Ukrajiny.

Ověřovna! na vlastní kůži

Tento článek vznikl v rámci projektu Ověřovna! na vlastní kůži, kdy si skupina seniorů s novináři Ověřovny na dva dny vyzkoušeli ověřovat dezinformace.

Na textu spolupracovali Ivana Hermanová, Pavla Klepačová, Oldřich Palička, Zdeněk Svoboda a lektorka Lucie Čejková.

Příspěvek se šíří zejména na facebooku a vznikl na konci letošního února. Server Manipulátoři.cz jeho autorství připisuje Aleši Svobodovi, z tohoto profilu byl později smazán. Ve zhruba stejném znění se ale příspěvek společně s fotkou šíří i prostřednictvím dalších soukromých účtů.

O fotografii, která podle znění příspěvku pochází z „Bandera party uprostřed Prahy“, měla údajně psát světová média, a třeba deník „Le Mond“ se nad ní měl podivovat slovy „Co to má jako být?“. Kromě francouzského listu příspěvek jmenuje německý Die Welt či britský The Sun, zároveň argumentuje i ruským tiskem. Uváděné titulky jsou však zcela smyšlené.

Prověřením webových stránek zmíněných médií se zjistilo, že v době ověřování příspěvku žádné z nich podobné informace neuváděly. Neinformovaly ani o jiné pražské akci k výročí války, informace o ní nebylo možné dohledat ani ve zmiňovaných ruských médiích Moskovskije Novosti či Izvestija.

Fotografie z demonstrace k výročí ruského vpádu na Ukrajinu, která začala na Staroměstském náměstí | Foto: David W Černý | Zdroj: Reuters

Demonstrace k výročí války

Fotografie ve skutečnosti pochází z demonstrace, která se konala 24. února 2023 v Praze na Václavském náměstí a jejím smyslem bylo připomenout si rok, který uběhl od vpádu jednotek ruské armády na Ukrajinu.

Lekce z války: kriminální gang Kremlu, Putin obětí své propagandy a nepřipravený, ale solidární Západ

Číst článek

Jejím autorem je Vít Hassan pro server PrahaIN.cz a jak je vidět na ostatních fotografiích, kromě vlajky pluku Azov na akci byly také běžné ukrajinské vlajky nebo protestní transparenty namířené proti ruské agresi.

Demonstrace, která směřovala ze Staroměstského náměstí na Václavské, se podle ČTK zúčastnily přinejmenším stovky lidí. Akce byla součásti iniciativy Light will win over darkness (Světlo zvítězí nad temnotou), kterou koordinují ukrajinští dobrovolníci, a podobně se konaly například také v Belgii, Finsku či Německu. Na průběh demonstrace také dohlížela policie včetně antikonfliktního týmu, během jejího konání zasahovat nemusela.

Autor příspěvku využívá praktiky, kdy smyšleným odkazem na zahraniční (či jiné oficiální) zdroje uměle zvýší relevanci a význam dané zprávy. Zároveň zasazuje již existující fotografii do zcela jiného kontextu, aniž by přiblížil její skutečný původ.

Pluk Azov a Bandera

Narazili jste na Dezinformaci?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. Už ověřené informace naleznete zde.

Vlajka na fotografii patří ukrajinskému pluku Azov, který je součástí Národní gardy. Od jeho vzniku se s ním pojí několik kontroverzí zejména kvůli pravicovým radikálům, kteří tvořili jeho značnou část. Od těch se však pluk očistil díky reorganizaci již před několika lety. Přesto bývá v prokremelských dezinformacích často zmiňován. Jeho vývoj popsal server iROZHLAS.cz krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

Stejně jako pluk Azov, výraznou roli v kremelské protiukrajinské propagandě hraje i postava Stepana Bandery z druhé světové války, která stále budí kontroverze.

„Banderovci za druhé světové války válčili jak proti německým okupantům, tak proti stalinistům. A to Putinovi pomáhá (ve své propagandě) vysvětlit, proč Ukrajina dělá problémy,“ vysvětloval historik David Svoboda v Českém rozhlasu Dvojka loni v únoru.

Bandera party se na Václavském náměstí nekonala, stejnojmenné akce se ale konaly například v plzeňském klubu Aréna. Věcí se začala dokonce zabývat policie. Organizátoři akce se za název omluvili a přejmenovali ji na Ukrainian Party (Ukrajinská party).

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme