OVĚŘOVNA: ‚Vyhrožují učitelům.‘ Řetězový e-mail je podle resortu školství na hranici poplašné zprávy

Elektronickými schránkami se šíří řetězová zpráva, ve které autor tvrdí, že ministerstvo rozeslalo na školy metodické pokyny, jak informovat o válce na Ukrajině nebo „co dělat s učitelem, který podporuje Putina“. Vypočítává dále katastrofický scénář o odebírání dětí na převýchovu v dětských domovech. „Jedná se o dezinformace a jejich šíření, které hraničí až s poplašnou zprávou,“ reaguje ministerstvo školství pro Ověřovnu! serveru iROZHLAS.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Ověřovna! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písemné maturity z matematiky v Gymnáziu Nad Štolou.

Písemné maturity z matematiky v Gymnáziu Nad Štolou. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V posledních dvou týdnech plní schránku Ověřovny! serveru iROZHLAS.cz řetězový e-mail, kterému dominuje v červené barvě vyvedený nadpis „Vyhrožují učitelům!!!“.

E-mail se skládá ze série tvrzení, která vyvolávají zdání, že na českých školách se distribuují metodické materiály, které zavádí v souvislosti s válkou na Ukrajině téměř totalitní způsoby.

Úvod lživého řetězového e-mailu. Podle ministerstva školství je na hraně šíření poplašné zprávy | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Autor využívá barvy a také velké množství vykřičníků, které působí na emoce příjemce. Vyznačuje se špatnou gramatikou a chybným užíváním interpunkce. Celý e-mail pak uzavírá emotivní věta: „Tak to je ta jejich demokracie!!! To nebylo ani za komunistů.“ Právě tyto znaky už dopředu varují, že s obsahem e-mailu nemusí být něco v pořádku.

Což dále potvrzuje i resort školství. „Předně se chceme proti informacím v uvedeném řetězovém e-mailu ohradit. Z pohledu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se jedná o dezinformace a jejich šíření, které hraničí až s poplašnou zprávou,“ reagovala mluvčí resortu Aneta Lednová, která společně se serverem iROZHLAS.cz jednotlivá falešná tvrzení vyvrací.

Metodické pokyny

E-mail začíná tvrzením, že ministerstvo školství rozesílá na školy pokyny, jak o konfliktu informovat, a pokládá otázku: „Co s učitelem podporujícím Putina?“ Autor lživé zprávy dodává, že na takového učitele je možné podat trestní oznámení.

Řetězové e-maily? Lživého obsahu je v nich relativně málo, obsah je ale značně přifouknutý, říká odborník

Číst článek

Co už ale neříká je, že trestní oznámení může podat kdokoliv, kdykoliv na kohokoliv. Je pak na policii, aby případ prošetřila a zjistila, zda jde o trestný čin, nebo oznámení odložila jako nedůvodné.

Nesmyslné je i autorovo naznačování, že metodické materiály ministerstva, jejichž celý seznam je stále dostupný na webu, vnucují dětem nějaký názor. Jak je z nich ale patrné, nabízejí pouze učitelům metodické vedení, aby se naopak u dětí předcházelo konfliktním situacím a pocitu strachu z nastalé situace.

V materiálu se například píše: „Se staršími žáky můžeme otevřít etické otázky války a vysvětlit, že existují různé pohledy na válku a její řešení/směřování. Zkusme tak učinit bez osobních názorů a postojů.“ Což s obsahem, který naznačuje e-mail, vůbec nekoresponduje.

„Předně se chceme proti informacím v uvedeném řetězovém e-mailu ohradit. Z pohledu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se jedná o dezinformace a jejich šíření, které hraničí až s poplašnou zprávou.“

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Autor e-mailu jde ale ještě dál. Podle něj je totiž součástí metodických materiálů i postup, jak přistupovat ke kantorům, kteří podporují ruského prezidenta. I to ale resort odmítá. „Takové pokyny MŠMT neposílalo. Jak jsme napsali, veškerá metodika, která byla rozesílána, je na výše uvedeném odkazu,“ napsala mluvčí.

A odmítl i možnost, že by za ředitele školy mohl takového kantora odvolat zřizovatel či jiný školský orgán.

„Učitel je v pracovněprávním vztahu k dané škole a tento vztah lze ukončit pouze ze zákonem stanovených důvodů. Rozhodně však nemůže výpověď zaměstnanci dát zřizovatel školy ani ministerstvo školství, Česká školní inspekce nebo někdo další. Účastníkem tohoto vztahu je pouze zaměstnanec na straně jedné a škola reprezentovaná ředitelem školy na straně druhé,“ vysvětluje Lednová.

‚Vymazání školy‘

Ani tady se ale autor lživého e-mailu nezastavil. Podle něj totiž v případě, že takového učitele nevyloučí ani zřizovatel, má ministerstvo školství či krajský úřad vymazat školu z rejstříku škol a školských zařízení.

Jak Finsko učí mladou generaci poznat dezinformace? Volnost v metodách i práce s internetem

Číst článek

Jak mluvčí ministerstva Lednová už výše upozornila, zřizovatel pravomoc vyloučit kantora nemá. A stejně tak není pravdivé ani další tvrzení, že by kvůli nepropuštění jednoho z učitelů mohlo ministerstvo či krajský úřad školu vymazat z rejstříku.

„Školy je možné z rejstříku škol a školských zařízení vymazat pouze ze zákonných důvodů. Jedním z nich je situace, kdy právnická osoba, která vykonává činnost školy nebo školského zařízení, závažným způsobem nebo opakovaně poruší právní předpisy související s poskytováním vzdělávání a školských služeb. Tímto případem nemůže být nepropuštění konkrétního zaměstnance,“ odmítá i toto tvrzení Lednová.

Jako absurdní pak už ministerstvo označuje část, ve které se autor lživého e-mailu dostává k postihům „dětí, které schvalují útok na Ukrajinu“. Opět argumentuje možností trestního oznámení, vyloučením dítěte ze školy, či dokonce nuceným odebíráním těchto dětí od rodin a umisťováním „na převýchovu“ do dětských domovů.

K tomu už se ministerstvo vyjadřuje jen lakonicky. „Další nepravda. Vyloučení ze základní školy není možné za žádných okolností. Do dětských domovů jsou pak děti umísťovány pouze rozhodnutím soudu a v situacích, kdy o ně nemůže být postaráno jiným způsobem,“ uzavírá Lednová.

Jak ale už dříve vysvětlila pro server iROZHLAS.cz Veronika Batelková ze spolku Zvolsi.info, řetězové e-maily jsou psány tímto stylem právě proto, aby vyvolaly u jejich příjemců silnou emoční reakci.

I proto je podle ní důležité nenechat se strhnout a podobný e-mail ihned nepřeposílat. Naopak je klíčové se s klidem zamyslet nad jeho obsahem a vyhodnotit ho.

„Pokud se objeví taková informace, která nás třeba vyvede z míry, tak je dobré předtím, než ji budeme sdílet, si dát chvilku, rozdýchat to. Poté se třeba už klidnější podívat, jestli ji někdo neověřil za nás. Ve Zvol si info říkáme u každé informace ‚ověřuj, mysli, dýchej‘. A to právě proto, že takové informace často cílí na emoce, jako je strach, vztek a podobně,“ vysvětluje Batelková.

Co dělat, když mi přijde řetězový e-mail?

Podle vedoucího programu ověřování informací a mediálního vzdělávání Jaroslava Valůcha z organizace Transitions je to každého věc. Jestliže člověka podobné zprávy obtěžují, je nejjednodušší e-mail smazat a nijak na něj nereagovat. Ne přiliš šťastnou variantou je podle odborníka konfrontace odesílatele, která zpravidla vede ke konfliktu mezi bývalými spolužáky nebo kolegy, kteří jsou často původci těchto zpráv. V případě, že chce někdo informaci skutečně ověřit, měl by ji srovnat z informacemi z dalších, důvěryhodných zdrojů. Jestli si ale sám není svými schopnostmi jistý, je možné absolvovat také kurz, kde školení odborníci lidi se základními ověřovacími technikami seznámí.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme