Odboráři protestovali proti důchodové reformě u sídla vlády. Premiér Fiala mluví o jejich zneužití opozicí

Odboráři z celé republiky se ve středu v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda v Praze nebyla měla výjezdní zasedání v Jeseníku.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:14 29. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odboráři míří z Letné ke Strakově akademii | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

K protivládním protestům na demonstraci odboráře vyzval lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Na odborářské akci vystoupili i další politici z opozice či mimosněmovních stran.

„Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti mají z nás strach. Nechtějí slyšet pravdu. Přišli jsme jim dnes (ve středu, pozn.red.) sdělit, jak se lidem žije a co si myslí o jejich krocích. Proto pan premiér dnes doslova utekl na druhý konec republiky do Jeseníku,“ řekl na začátku protestu předák svazu KOVO Roman Ďurčo.

Obstojí snížení valorizace penzí u Ústavního soudu? Vláda zákon změnila v průběhu hry, míní Wagnerová

Číst článek

Podle něj kabinet „kašle na sociální dialog“, ministři na jednání tripartity vždy nechodí a vypouštějí testovací balonky k reformním návrhům.

„Počínaje dneškem se začínáme hlasitě ozývat a říkáme takovému dialogu ne. Chceme, aby vláda plnila své sliby, které slíbila před volbami,“ řekl šéf svazu. Vládu označil za asociální.

Odboráři vyzvali kabinet, aby začal s politiky všech stran, s odbory a zaměstnavateli diskutovat o „možných úpravách důchodového systému za účelem jeho konsolidace“. Předáci požadují dřívější důchod bez krácení pobírané částky pro profese z takzvané třetí a čtvrté kategorie. Týkalo by se to asi 400 000 lidí.

Odbory žádají, aby se kabinet „zdržel strašení a přestal vypouštět balonky“. Vláda podle nich musí přijmout „spravedlivou daňovou reformu“ bez dopadu na seniory, rodiny či chudé. Zrušení superhrubé mzdy považují odboráři za chybu, vládní strany ji podle nich mají napravit. Vláda má také hájit české zájmy v unii tak, aby opatření neničila domácí průmysl. Vést má sociální dialog.

Čím hlasitěji a urputněji bude váš hlas zaznívat, tím menší budou škody, ke kterým se asociální vláda nakonec odhodlá 🇨🇿✊ @ČMKOS @OS KOVO @Školské odbory

16:06 – 29. 03. 2023

37 384

„Je to šest požadavků, které požadujeme splnit, jinak vyzýváme vládu k odstoupení,“ řekl místopředseda svazu KOVO Ivo Kužel. 

Odbory se obávají i rušení pracovních míst kvůli emisní normě Euro 7, podle níž by od roku 2035 neměl být možný prodej nových benzinových a naftových aut. Spalovací motory by se dál mohly využívat, ale se syntetickými palivy.

‚Absurdní rysy‘

Předseda vlády Petr Fiala prohlásil, že pražskou demonstraci odborů do jisté míry zneužili představitelé politických stran, které nevyhrály minulé volby.

Dnešní demonstraci odborů rozumný člověk nepochopí.
Důchodovou reformu s odbory budeme projednávat, to jsem řekl i minulý týden vedení odborového svazu KOVO, kdy jsem s nimi jednal.
Euro 7 naše vláda aktivně řeší.
Že dnes budeme jednat v Jeseníku odbory věděly dostatečně předem.

16:15 – 29. 03. 2023

22 473

„Strany, které nevyhrály minulé volby, budou na této demonstraci vystupovat a myslím, že trochu zneužily odbory pro své politické cíle,“ uvedl. Zdůraznil, že s odbory kabinet vede pravidelný dialog o všech tématech včetně reformy důchodů.

Platy pedagogů jsou nedůstojné. Často si musí přivydělávat druhou prací, upozorňuje odborář

Číst článek

Paradoxní podle něj je i to, že protest se týká reformy, která se teprve dotváří. „Těžko tak říct, proti čemu se protestuje,“ uvedl.

Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že protest je demonstrací „za každou cenu“ proti věcem, které vláda nechystá a nikdy nechystala. „V důchodové reformě s hranicí 68 let (pro odchod do důchodu) nepočítáme,“ uvedl. V případě normy Euro 7 pak je demonstrace směřovaná proti něčemu, co vláda sama kritizuje.

Za komentář podle Fialy téměř nestojí ani prohlášení, že se vláda v Jeseníku před demonstrací chtěla skrýt. Termín byl podle něj daný měsíce, aby si členové vlády udělali prostor v kalendáři, řekl premiér po zasedání vlády.

Trumpety nebo řehtačky

Před sídlem vlády byly podle pořadatelů více než 2000 lidí. Další přicházeli. Podle policistů dorazilo několik tisíc účastníků. Odboráři měli s sebou kromě vlajek svých svazů také trumpety, řehtačky, píšťalky či bubny.

Dohodářům bude třeba zvýšit odvody. Jinak hrozí, že nedostanou důchody, řekl ministr práce Jurečka

Číst článek

Vybavili se cedulemi proti normě Euro 7 či transparenty s odmítnutím důchodu v 68 letech. Kousek od pódia stála skupina komunistů s rudými vlajkami. Vidět bylo i velké množství národních vlajek. Vedle odborářů na pódiu vystoupili šéf poslanců SPD Radim Fiala, předseda ČSSD Michal Šmarda či šéfka komunistů Kateřina Konečná.

Mluvili o minimální penzi, inflaci či cenách potravin. Kritizovali vládu. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš vyzýval k dalším protivládním protestům. „Prosím, zorganizujte to, my vás podpoříme... A to my chceme bojovat s vámi proti nim (proti vládě). Vy odboráři to máte v rukou. Pokud se zorganizujete všichni a každý ukecá někoho, aby přišel, tak potom ta Letná,“ uvedl Babiš.

Na místě byli podle pořadatelů i zástupci Přísahy, strany Levice či hnutí Budoucnosti. V davu se objevil i šéf PRO Jindřich Rajchl.

Své kolegy z KOVO přijeli podpořit odboráři z automobilky Škoda z Mladé Boleslavi. Před sídlem vlády byli také zástupci svazů veřejné sféry.

„Přišli jsme vyjádřit podporu. Týká se to i nás, hlavně našich dětí,“ řekla místopředsedkyně zdravotnických odborů Jana Hnyková. Rozčarování naopak neskrývali někteří odboráři z veřejného sektoru.

Pomalu jdeme na Letnou a už 11 vyrazíme v průvodu s kolegy z @OS KOVO a dalších odborových svazů @ČMKOS k @Úřad vlády ČR kde ve 12hod začíná demonstrace proti zvyšování věku odchodu do penze✊

10:46 – 29. 03. 2023

5 87

Řekli, že jim vadí vystoupení politiků. Odbory tak podle nich ztrácejí „poslední zbytky legitimity“.

Někteří účastníci se nevyvarovali vulgarismů. Na velké plachtě nedaleko pódia stálo: „Česká vládo, pokud s námi nechceš jednat, táhni do p*dele“. Na podomácky vyrobeném transparentu zas bylo: „Nejsme ve válce, jsme v p*deli“.

Akce skončila kolem 13.40. Účastníci se postupně rozcházeli. Na pořádek dohlížela policie. Na místě byl i antikonfliktní tým.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme