Nutnost ‚hloubkového úklidu‘ a možné odposlechy. Hrad chce, aby Pavel doložil svá obvinění

Bezpečnostní informační služba, další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta Miloše Zemana o žádném bezpečnostním riziku. Zvolený prezident Petr Pavel by měl doložit obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, uvedl v pátek Pražský hrad v tiskové zprávě. Pavel hovořil o nutnosti „hloubkového úklidu“ na Hradě ve všech oblastech. Chce také nechat důkladně prohlédnout tamní prostory, mimo jiné kvůli obavám z odposlechů.

Praha (Aktualizováno: 14:01 3. 2. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel hovořil o nutnosti „hloubkového úklidu“ na Hradě ve všech oblastech (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hrad spojil Pavlovy výroky s jeho setkáním se šéfem BIS Michalem Koudelkou, které se uskutečnilo v pondělí. Zeman kontrarozvědku i Koudelku dlouhodobě kritizuje.

Pavel jednal se šéfy policie a Nejvyššího kontrolního úřadu. Řešili bezpečnost i audit na Hradě

Číst článek

„Po setkání pronesl budoucí prezident Petr Pavel řadu závažných obvinění směrem k prezidentu republiky a prezidentskému úřadu. Tato obvinění, která poškozují důvěru občanů ve fungování státních institucí, by měla být náležitým způsobem doložena,“ uvedl Hrad bez uvedení, na který konkrétní Pavlův výrok reaguje.

Zeman podle KPR nedostal od BIS, jiné zpravodajské služby či policie informace o žádném „bezpečnostním riziku v tomto smyslu“.

„Pokud tedy budoucí prezident podobné informace obdržel, je nutno postup důsledně vyšetřit,“ stojí v prohlášení. Podle Hradu „někdo rozehrává nebezpečnou hru s ústavními institucemi, selektivně jim předkládá domněnky a podezření nebo je naopak zatajuje“.

Netransparentní financování

„Já mám celou řadu informací z okolí kanceláře prezidenta. A když mám nějaké výhrady nebo obavy, tak směřují k tomu, abychom nepřebírali žádné procesy, ve kterých následně budou zjištěny porušení rozpočtových pravidel nebo zákona,“ vysvětlil své výroky Petr Pavel na tiskové konferenci.

Pavel se setká se Zemanem 13. února v Lánech. Termín inicioval nově zvolený prezident

Číst článek

Podle něj o tom, že nějaká taková porušení existují, svědčí mimo jiné to, že dosud nemohla být zveřejněna kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. „Orgány činné v trestním řízení si vyžádaly ještě nějaký čas a už to samotné je pro mě důvodem, abych nějaké pochybnosti měl,“ dodal.

„A pokud jde o mé bezpečnostní obavy, tak když se k vám dostane informace, že na Hradě působí bezpečnostní agentura, která je vyňata z bezpečnostního režimu, působí na základě netransparentního financování, má přístup do chráněných prostor, tak mě zajímá, jestli tato informace je pravdivá, na základě čeho taková agentura na Hradě působí, s jakými pravomocemi, k čemu měla přístup a jak byla financovaná,“ vysvětluje nově zvolený prezident.

Pavel řekl v neděli, že bude chtít uskutečnit audit v Kanceláři prezidenta republiky. Ideální by podle něj bylo, kdyby se stihl do jeho inaugurace, která byla ohlášena na 9. března. Podle šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly však není reálné, aby se případný další audit do té doby stihl.

V rozhovoru, který v úterý zveřejnil Reflex.cz, Pavel uvedl, že v prezidentské kanceláři bude potřeba nejen audit Národního kontrolního úřadu, ale i hloubkový úklid ve všech oblastech. Odůvodnil to tím, že realita, se kterou se zatím v náznacích setkává, je výrazně horší, než si představoval.

Respektu později řekl, že chce po inauguraci nechat důkladně prohlédnout prostory na Hradě, obává se mimo jiné odposlechů. Výhrady má i k fungování Útvaru pro ochranu prezidenta ČR.

bko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme