Pavel se setká se Zemanem 13. února v Lánech. Termín inicioval nově zvolený prezident

Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne v Lánech, uvedl Pavel při své tiskové konferenci. Termín navrhl Pavel, Zeman ho přijal. Na páteční tiskové konferenci Pavel také komentoval svůj program po prezidentské volbě.

Praha (Aktualizováno: 13:45 3. 2. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel ve volebním štábu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nynější i zvolená hlava státu v posledních dnech vyjadřovaly připravenost k setkání, očekávaly ale iniciativu z druhé strany. Pavel v pátek odmítl, že by šlo o přetahovanou. Doplnil, že Zemanovi termín navrhl. Termín ve stejnou chvíli na svém twitterovém účtu potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident republiky se setká se zvoleným prezidentem

Prezident republiky Miloš Zeman se setká v pondělí dne 13. února 2023 ve 11.00 hodin na zámku v Lánech se zvoleným prezidentem republiky Petrem Pavlem.


Jiří Ovčáček
tiskový mluvčí prezidenta republiky

13:12 – 03. 02. 2023

4 251

Pavel dříve avizoval, že chce Zemana mimo jiné požádat o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu. 

Pavel prolomil tabu, na řadě je vláda. Může podpořit tchajwanské zastoupení v Česku, radí sinoložka

Číst článek

Na Zemana chce apelovat, aby nejmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Zeman to zvažuje, i když mandát Pavla Rychetského v čele soudu trvá až do srpna, zatímco Zemanův končí v březnu. „Předpokládám, že se dotkneme všeho, co bude souviset s předáváním funkce. Požádám ho i o maximální otevřenost,“ uvedl.

Pavel si nemyslí, že by mediální dohady o tom, kdo schůzku navrhne, mohly nějak poznamenat atmosféru setkání. „Šlo jen o to, kdo ten první krok udělá. Já neměl sebemenší problém ho udělat, ale považoval jsem z logiky věci za správné, že tím iniciátorem bude ten, kdo bude ve funkci,“ řekl.

Očekává konstruktivní přístup, který podle něj panoval i v případě schůzek ředitelů kanceláří či tiskových mluvčí.

Pavel na tiskové konferenci odmítl, že by po vyhlášení výsledků voleb „přepálil“ začátek, když do funkce nastoupí až 9. března. „Rozhodně jsem do toho nevstoupil s tím, že si vezmu po volbách pět týdnů volna,“ uvedl.

Program po zvolení

Schůzkami v tomto týdnu se chtěl připravit na to, aby mohl hned po inauguraci intenzivně pracovat, jak slíbil v kampani. „Cílem nebylo ukázat, že budu aktivistickým prezidentem, ale aktivním,“ řekl.

Zeman je připraven se s Pavlem setkat, tvrdí Mynář. Vohralíková chce informace o prezidentské kanceláři

Číst článek

Odmítl, že by svými schůzkami s ministry, policejním prezidentem či ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) předstíral, že již má nějaké pravomoci. „Veškerá jednání byla seznamovací a orientační,“ uvedl. Za standardní označil i schůzku nejvyšších ústavních činitelů, debata se podle něj týkala toho, jak si představují budoucí styky a spolupráci.

Při tiskové konferenci mluvil Pavel také o obsahu telefonátu s tchajwanskou prezidentkou, který podle svých slov konzultoval předem s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Zvolený prezident řekl, že v žádném případě nepřekročil hranice. 

Nově zvolený prezident informoval také o svém dalším programu pro následující dny, příští týden si chce odpočinout, následně plánuje návštěvy krajů, ve kterých ve volbách prohrál. 

Potvrdil cestu do Karlovarského kraje 15. a 16. února, pak se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, kde očekává i setkání s lídry zemí.

V budoucnu je prezident připraven zavést systém pravidelných tiskových konferencí informujících o programu prezidenta, na kterých bude Petr Pavel přítomen v naléhavých situacích osobně. 

bko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme