Pieta i nesouhlas s vládou. Vzpomenout na mrtvého romského mladíka přišlo Brně asi tisíc lidí

Asi tisíc lidí přišlo v sobotu odpoledne podle odhadu policie na prostranství před Janáčkovým divadlem v Brně, kde zavzpomínali na mrtvého Roma. Pieta se nesla v duchu protivládní demonstrace, ač mělo jít o poklidné setkání a plánovaná demonstrace byla zrušena. Pietu vyjádřili na společném setkání Ukrajinců a Romů i lidé v Praze na Staroměstském náměstí.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo před Janáčkovým divadlem v Brně | Zdroj: Profimedia

V Brně se sešli většinou Romové. Pietní akt pořádala iniciativa Brno tým. Její ředitel Jozef Daniel odmítl princip kolektivní viny a několikrát zdůraznil, že shromáždění má být poklidným zavzpomínáním a uctěním památky mrtvého, nikoli demonstrací, kterou její organizátorka zrušila.

Cizince podezřelého z vraždy v Brně poslal soud do vazby. Policie žádá svědky, aby se přihlásili

Číst článek

Mladý muž zemřel poté, co ho minulou sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady pobodal sedmatřicetiletý cizinec. Podle nepotvrzených informací to byl Ukrajinec, což u části Romů vyvolalo protiukrajinské reakce a komunitu rozdělilo.

„Co se stalo, udělal jednotlivec, nesmíme odsuzovat celou komunitu. Jak nás oni odsuzují, to dělat nebudeme,“ prohlásil směrem k davu Daniel.

Navzdory jeho apelu část přítomných dávala najevo nesouhlasné emoce. „My je tady nechceme,“ skandoval dav na konto Ukrajinců, kteří do Česka uprchli před ruskou invazí. „Je třeba upozornit na proces přijímaní lidí z ciziny a zpřísnit zákony,“ poznamenal účastník piety Ronaldo Lučanský.

Nesouhlas s přístupem vlády Petra Fialy (ODS) k ukrajinským uprchlíkům byl značný. V jednu chvíli se začalo ozývat i to, že by vláda měla podat demisi. Účastníci kritizovali, že na shromáždění nepřišel nikdo z představitelů města. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že ji nikdo z organizátorů nekontaktoval.

Vedle romské komunity se před divadlem sešli také lidé, kteří situaci využívali k šíření xenofobní nálady. To se některým Romům nelíbilo a vznikaly spory. „Nešiřte dezinformace, tohle má být poklidná pieta, ne politická demonstrace,“ uklidňoval situaci romský aktivista Nick Budai.

Žádné nepokoje ale nevznikly a policisté, kteří shromáždění hlídali, nemuseli zakročit. Akci asi po hodině a půl zakončila společná modlitba a česká a romská hymna.

Bezproblémové shromáždění

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ocenil, že se shromáždění obešlo bez problémů. „Chápu rozhořčení Romů nad smrtí jednoho z nich. Můžete si být jisti, že policie ji profesionálně prošetří. Děkuji všem, kdo se nenechali strhnout k nesnášenlivosti vůči Ukrajincům jako celku. Vždyť s paušalizací a negativními stereotypy mají sami Romové smutnou zkušenost,“ napsal na twitter.

Někteří Romové podněcují nenávist k Ukrajincům, tak jako české elity vůči Rusům, říká redaktorka Uhlová

Číst článek

Incident v Brně, po kterém zemřel Rom, rezonuje i v Praze. Na Staroměstském náměstí se sešlo zhruba 40 lidí, mezi nimi Ukrajinci i Romové. Promluvili zástupci jak Romů, tak Ukrajinců, které neodradil ani střídavý déšť. V hloučku se objevovaly ukrajinské vlajky, někteří Romové přinesli růže na uctění památky zesnulého muže. Proběhla minuta ticha, zazněla slova o potřebné sounáležitosti.

Obě komunity se spolu vyfotily a jejich zástupci přečetli prohlášení. Předseda Československé romské unie Karel Karika řekl, že se Romové spolu s Ukrajinci chtějí vymezit proti násilí a xenofobii. Podotkl, že mezi romskou a ukrajinskou komunitou to vře od začátku uprchlické krize. Upozornil ale, že se určitě nejedná o všechny Romy.

„Týká se to okrajové části naší menšiny, kteří to moc nechápou,“ řekl. Jeho organizace se podle něj snaží situaci vysvětlovat na sociálních sítích.

Podle tajemníka Ukrajinské iniciativy v Česku Bohdana Rajčince se spolupráce obou komunit může posunout dál, je mezi nimi řada případů, kdy vztahy jsou dobré, řekl. Nemyslí si, že incident z Brna by spolupráci měl nějak ovlivnit.

Pietní shromáždění za mladého Roma, který zemřel poté, co ho před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady pobodal sedmatřicetiletý cizinec | Foto: Monika Hlaváčová | Zdroj: ČTK

Jan Bílek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme