Evropská komise prověřuje dlouhodobé pojišťování cizinců v Česku. Nemají možnost volby

Evropská komise prověřuje český zákon o pobytu cizinců. Konkrétně tu část o jejich zdravotním pojištění. Radiožurnálu to potvrdil Úřad vlády. Loni totiž zákon prošel novelizací, podle které cizinci s dlouhodobým pobytem nad 90 dní musí být pojištěni jen u Pojišťovny VZP. Ta je dceřinou společností Všeobecné zdravotní pojišťovny. Komise se tím zabývá kvůli podezření z porušení hospodářské soutěže a základních evropských práv.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VZP

Podle České asociace pojišťoven zákonem vznikl monopol na pojištění cizinců (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jedna privilegovaná pojišťovna, v jejíž správní radě jsou poslanci, čirou náhodou ti samí, co to píšou, si pokouší zákonně sjednat konkurenční výhodu vůči ostatním,“ kritizoval změnu zákona z pera tehdy vládnoucího hnutí ANO loni ještě coby řadový opoziční poslanec Zbyněk Stanjura z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko musí Evropské komisi vysvětlovat zákon o pobytu cizinců. Konkrétně část o jejich zdravotním pojištění. Více si poslechněte v reportáži Janetty Němcové

Jako ministr financí teď ale musí úpravu, kterou loni sněmovna schválila a už víc než rok platí, vysvětlovat Evropské komisi.

„Evropská komise se již na Českou republiku s žádostí o vysvětlení a upřesnění obrátila a ministerstvo zdravotnictví nyní zpracovává věcné stanovisko z hlediska své působnosti. Hlavním gestorem odpovědi ale bude ministerstvo financí, které má kompetence k řešení záležitostí v oblasti legislativy komerčního pojištění,“ říká Radiožurnálu Jakub Tomek z tiskového oddělení Úřadu vlády.

Podnět ke komisi podala Česká asociace pojišťoven. Podle ní zákonem vznikl monopol na pojištění cizinců. A od začátku s tím nesouhlasilo ani ministerstvo financí nebo zdravotnictví.

„Ministerstvo zdravotnictví proti zakotvení monopolu Pojišťovny VZP v době projednávání zákona vystupovalo a nadále je naše stanovisko negativní. A i praxe ukazuje, že to není dobře. Evropská legislativa také je proti a chce, aby u nás byla zakotvena změna,“ popsal mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Návrh v minulém volebním období prosazovali poslanci hnutí ANO a členové správní rady VZP Miloslav Janulík a Věra Adámková.

Jedním z jejich argumentů byly dluhy, které nemocnice evidují za nezaplacenou péči o cizince. Třeba Fakultní nemocnice Motol má dlouhodobé pohledávky za 64 milionů korun, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze za 55 milionů.

Záměr se míjí s účinkem

„Většinu z těchto peněz nikdy VFN nedostane, neboť pacient buď zmizí v zahraniční a nereaguje, nebo jde o cizince s přechodným pobytem, ale bez finančních prostředků. V takových případech se snažíme o vymáhání prostřednictvím právního oddělení, pokud je ale neúspěšné, nezbývá než pohledávku odepsat do nákladů,“ říká mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Uprchlíci musí nahlásit způsob úhrady zdravotního pojištění. Po 150 dnech ho stát přestává platit

Číst článek

Zákon podle zkušeností nemocnic nijak nepomohl. Za péči nejčastěji dluží cizinci nedostatečně pojištění v zemi původu nebo vůbec.

A řešení v něm nevidí ani šéf Kanceláře zdravotního pojištění Ladislav Švec: „Celý záměr se míjí účinkem, míří na jinou oblast. Nikdy nezajistíte, aby se na našem území pohybovali jen lidé, kteří mají dokonalé pojištění, které pokryje všechny typy léčení. Já vidím jediné systémové řešení, aby se stát přihlásil ke kompenzaci nákladů, protože jde o náklady související s neodkladnou péčí.“

Kritizovaný zákon teď leží ve sněmovně. S návrhem změn ho tam poslal Senát. Podle senátorů by měl pojišťovnu zbavit v pojišťování cizinců monopolního postavení.

Sama Pojišťovna VZP se ale brání. Její obchodní ředitel Otakar Mareš tvrdí, že loňský zákon měl vyřešit i nekalé praktiky na pojišťovacím trhu.

„Současný senátní návrh zákona dle našeho názoru mimo zrušení dočasného výsadního postavení Pojišťovny VZP obsahuje nebezpečné ustanovení o zrušení omezení provizí, čímž dojde k opětovnému návratu nekalých praktik.“

Pojišťovna VZP teď pojišťuje 40 tisíc cizinců, 35 tisíc jí přibylo od začátku platnosti nového zákona, tedy zhruba za poslední rok. Pokud by Evropská komise došla k závěru, že je zákon protiprávní, mohla by Česku hrozit sankce. Zatím si komise žádá jen vysvětlení. Vláda ho musí podat nejpozději koncem září.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme