Ministerstvo financí zatrhlo valorizaci příspěvku na péči. Služby přitom podražily a lidé je omezují

Příspěvek na péči se zatím nejspíš pravidelně zvyšovat nebude. Ministerstvo práce a sociálních věcí sice na začátku roku slibovalo, že bude dávku valorizovat stejně jako důchody, návrh ale narazil u ministerstva financí. A to přesto, že je součástí programového prohlášení vlády. Od ledna přitom vzrostly limity na ceny sociálních služeb, které si lidé z příspěvku na péči platí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pečovatelsví

Klienti po zdražení pečujících služeb počet hodin omezují (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Pečovatelské a asistenční služby podražily poté, co ministerstvo práce a sociálních věcí v lednu zvedlo limity pro maximální možné ceny v úhradové vyhlášce. Hodina teď může stát až 155 korun, tedy o dvacet korun víc než dřív. Příspěvek na péči ale resort nezvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přestože limity na úhrady za sociální služby vzrostly už v lednu, příspěvek na péči zůstal stejný. Poslechněte si reportáž v audiozáznamu

Místo toho přislíbil, že od července bude platit novela zákona o sociálních službách, která zavede automatickou valorizaci dávky. Díky tomu by se příspěvek zvyšoval vždy společně s důchody. Ministerstvo financí je ale proti, a tak návrh v novele nejspíš nebude.

„Příspěvek na péči by měl sloužit k zajištění pečující služby, které má příjemci kompenzovat sníženou soběstačnou. Skutečné využití příspěvku ale nikdo nesleduje ani nekontroluje. Příspěvek tak často může fungovat jako přilepšení k příjmu domácnosti,“ vysvětluje mluvčí resortu Stefan Fous.

Ministerstvu financí se také nelíbí, že by automatická valorizace znamenala další náklady pro státní rozpočet. Podle náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Šárky Jelínkové z KDU-ČSL ale mají nemohoucí lidé i jiné zdroje, ze kterých můžou dražší služby platit.

Proč se pomoc zpozdila? ,Stát pochybil,‘ přiznává ministr Jurečka ohledně sociálních dávek

Číst článek

„Máme sociální systém, který osobám se zdravotním nebo tělesným postižením umožňuje, aby si na zvýšené náklady zažádali třeba o příspěvky na bydlení. Invalidní důchody byly součástí valorizací,“ říká Jelínková.

‚Zanedbávání nejslabších‘

S tím zásadně nesouhlasí předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Důchody podle něj slouží jako náhrada mzdy na pokrytí nákladů na živobytí, ne sociálních služeb.

„Myslím si, že tohle si Česká republika nemůže dovolit. To je zanedbávání těch nejslabších. Není možné říci, že jsme na tom tak špatně, abychom museli okrádat tyto lidi. Jsme odhodláni udělat všechno možné, aby nějaká valorizace příspěvku na péči byla,“ říká Krása.

Během projednávání zákona ve Sněmovně chce proto poslance přesvědčit, aby valorizaci příspěvku na péči do novely zákona o sociálních službách vrátili.

,Bojím se, že přijdu o bydlení a děti.‘ Dávky chodí pozdě, ministr slibuje zlepšení

Číst článek

„Dostávám denně dopisy, v nichž se mě lidé ptají, kdy konečně dojde na navýšení příspěvků na péči, že na to čekají, že jsou v bídě a nemůžou si služby dovolit,“ dodává.

Toho, že klienti po zdražení služeb počet hodin omezují, si všímá i ředitelka organizace Prosaz Iveta Pešková.

„Sice se řekne, že si sníží službu třeba o hodinu, ale to je třeba o tom, že vynechá večerní hygienu,“ vysvětluje rozdíl Pešková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí teď vypořádává připomínky k novele. Finální podoba zákona o sociálních službách se tak může ještě změnit.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme