Sázky na Babiše? Peníze zpět na sítích požadovali spíše trollové, skutečně poškození se stydí

Server iROZHLAS.cz pokusil ověřit pravdivost příběhů údajných sázkařů na Andreje Babiše. Většina uživatelů podepsaných pod příspěvky o sázkách přiznala, že šlo o „pouhý trolling“. K sázce se redakci přiznal pouze jeden ze sázkařů s tím, že vsadil poté, co se díky výzvě Andreje Babiše dozvěděl o vysokém kurzu. Podle sociálních pracovníků na Babiše zřejmě vsadili i další, ale bojí se kontaktu s médii. Důvody jsou stud či obava z reakce na sázku.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš volil v Průhonicích. Doprovázela ho manželka Monika

Andrej Babiš vyzval lidi, aby si na něj vsadili „Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12.000 Kč" | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Prohráli kvůli Babišovi? Takovou otázku začali po oznámení výsledků druhého kola prezidentských voleb skloňovat lidé na sociálních sítích. Krátce před volebním víkendem totiž expremiér zveřejnil na svých profilech následující výzvu:

„Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12. Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12 000 Kč.“ Za tento široce diskutovaný tweet si neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš vyslechl nejen kritiku, ale dokonce na něj bylo podáno i trestní oznámení.

Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12. Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12.000 Kč 🙃 Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp 😎

11:28 – 26. 01. 2023

278 3084

Teorii, že Babišova výzva na jeho voliče skutečně zapůsobila, podpořil svým rozhovorem pro CNN Prima News hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák. „Tweet Andreje Babiše byl pro spoustu sázejících rozhodující. Brali ho jako rozkaz, aby se šli zaregistrovat. Už během první hodiny od zveřejnění tweetu jsme zaznamenali tisíce nových registrací, což nepamatujeme,“ sdělil divákům.

Jak následně doplnil, většina z nově registrovaných skutečně vsadila na Babiše. „Byly to sumy od pěti set korun do vyšších desetitisíců,“ dodal Hanák.

Jak je to ale se sázejícími skutečně? Existují? A co je k sázce motivovalo? Redakce serveru iROZHLAS.cz šla po stopách sázkařů, aby zjistila rozsah škod, které tweet neúspěšného prezidentského kandidáta způsobil.

Reakce na sociálních sítích

Nejvíce reakcí se sešlo na sociálních sítích Facebook a Twitter. „Vsadil jsem na vás veškeré svoje finance, protože Vám věřím! Doufám, že pokud to nakonec nedopadne, tak se o mě a moji rodinu postaráte, protože nevím, co budeme bez peněz a domova dělat,“ zněl třeba jeden z komentářů pod expremiérovou výzvou.

Ministerstvo financí prověří Babišovu výzvu k sázení na volby. Policie dostala několik podnětů

Číst článek

Pravdivost podobných příběhů se server iROZHLAS.cz pokoušel okamžitě ověřovat. Kontaktovali jsme autory jednotlivých příspěvků a požádali je o potvrzení, zda jde o reálný příběh, či pouze o legraci.

Většina uživatelů na zaslané dotazy redakce nereagovala. Ti, co odepsali, pak zpravidla nebyli schopni svou sázku doložit. To byl třeba i případ muže, který si měl podle svých slov vsadit na Babiše 2500 korun. Na prosbu, zda může zaslat i kopii vsazených tiketů, ale už neodpověděl.

Jak se tedy serveru iROZHLAS.cz podařilo potvrdit, zdaleka ne všechny výpovědi o sázkách na expremiéra byly autentické.

Jedna uživatelka se dokonce přiznala k tomu, že její post byl „pouze trolling“. Podle jejího vysvětlení, byla údajně zlákaná možností posunout celou věc „na novou úroveň“. Ale po konzultaci s přáteli naznala, že nechce, aby celá satira zašla tak daleko, aby se kupříkladu pořádaly sbírky na lidi, kteří na Babiše vsadili „veškeré své peníze“. Za svůj příspěvek se redakci omluvila.

Podobně se vyjádřila i další uživatelka sociálních sítí. „Můžete napsat o tom, jak se vtip může dostat až do CNN Prima News. Já takovej blbec opravdu nejsem,“ napsala redakci.

Lákal kurz

Redakci se ale podařilo spojit i se skutečně sázejícími. Jedním z nich byl třeba Čeněk Výborný, který si na Babiše vsadil 2100 korun. Redakci svou sázku tiketem také doložil.

Na dotaz, zda se rozhodl peníze vsadit kvůli Babišově statusu na sociálních sítích, Výborný uvedl, že by patrně bez něj neměl k sázce motivaci. Právě z Babišova příspěvku na facebooku se totiž měl dozvědět o vysokém kurzu.

„Asi by mi někdo jiný musel říct, že je kurz takto vysoký, jinak bych nevsadil,“ řekl serveru iROZHLAS.cz. Prohranou částku ale nepovažuje za nijak zásadní. I proto ji po expremiérovi ani nebude požadovat nazpátek, jak psali někteří uživatelé.

Redakce se dozvěděla i o dalších případech sázejících zprostředkovaně přes sociální pracovníky či regionální politiky. Žádný z těchto případů se ale redakci nepodařilo ověřit osobním kontaktem s konkrétním sázejícím. Podle zprostředkovatelů se tito lidé kontaktu s médii vyhýbají především kvůli studu a obavám z reakce veřejnosti.

Podobné důvody pak serveru iROZHLAS.cz uvádějí i ředitelé a mluvčí oslovených sociálních služeb, které provozují po celé republice třeba sociálně-ekonomické poradny či nízkoprahová denní centra a azylové domy.

„Vidím tedy spoustu důvodů, proč by nám to tito lidé neřekli. Jasně že v tom hraje velkou roli stud a třeba i skutečnost, že tito lidé zkrátka vědí, že u nich může dojít třeba k odebrání sociální dávky, když se prokáže, že nebyla využita pro svůj účel,“ popsal serveru iROZHLAS.cz třeba ředitel Centra sociálních služeb v Praze Martin Šimáček.

Podle něj přitom není vyloučené, že se mu ještě někteří lidé ozvou. „Není vyloučené, že se to mohlo stát. Lidé nám to mohou svěřit třeba v následujících dnech. Zatím ale o ničem nevím,“ dodal.

V podobném duchu reagoval třeba ředitel ostravské Armády spásy Tomáš Hruška, mluvčí ostravské Charity Dalibor Kraut pak pouze ve stručnosti odpověděl, že u svých klientů téma sázky na Babiše zatím nezaznamenal.

Kritika politiků

Tweet Andreje Babiše se přesto dočkal kritiky ze strany politiků. Podle poslankyně Olgy Richterové (Piráti) je výzva bývalého premiéra výsměch lidem.

„Z úst některých poslanců ANO navíc slyšíme, že si za to tito lidé mohou sami a že jsou hlupáci. Sám Babiš navíc uvedl, že předpokládal vlastní prohru, přesto ale lidi vidinou snadného zisku motivoval k nevýhodné sázce,“ napsala redakci iROZHLAS.cz Richterová. 

Dodala, že podle vyjádření ředitele společnosti Fortuna po výzvě k sázení stoupl počet lidí o tisíce, a to zejména ve věkové skupině 40+. „Podle jeho vyjádření to byla za dlouhé roky zcela výjimečná situace, tudíž základní otázku, zda příspěvek pana AB (Andreje Babiše – pozn. red) na sítích nějak mohl rozhodnutí ovlivnit, považujeme za zodpovězenou,“ míní Richterová.

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu Markéty Pekarové Adamové musí otázku případného porušení zákona posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zaznamenala jsem reakce právníků, kteří soudí, že Andrej Babiš zákon porušit mohl, protože jeho příspěvek porušil zákon o regulaci reklamy, když vzbudil dojem, že příjem z hazardu je snadným zdrojem peněz, a neobsahoval varování, že na hazardní hře může vzniknout závislost,“ sdělila Pekarová-Adamová serveru iROZHLAS.cz

Podle předsedkyně Sněmovny je však právo jen minimem morálky. Co je správné a co je špatné, by slušný člověk měl umět posoudit i bez paragrafů. V tomto ohledu Andrej Babiš selhal zcela určitě a poškodil mnoho lidí,“ dodává Pekarová Adamová.

Poslankyně a bývalá ministryně financí Alena Schillerová hodnotí Babišovu výzvu jako nadsázku. „Za sebe říkám, že bych nikdy takový tweet nevytvořila, protože jsem vždy jako bývalá ministryně financí proti hazardu bojovala. Prosadili jsme klíčový zákon o hazardu a o daních z hazardu. Takže já bych takto nepostupovala. Ale chápu to jako určitou formu nadsázky,“ uvedla v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Vláda výzvu prověřuje

Babišova výzva je také předmětem trestního oznámení. Podal ho Josef Macel, jeden ze zakladatelů aplikace Bezdezinfa.cz. Podle něj porušil expremiér paragraf 5J zákona o regulaci reklamy.

„Jde o to, že reklama na hazardní hry musí obsahovat sdělení o zákazu účasti osob mladších 18 let na hazardní hře a viditelné a zřetelné varování tohoto znění: Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost,“ vysvětlil Macel v telefonním rozhovoru serveru iROZHLAS.cz.

Sázka na Babiše? Ohromný přešlap, politici nemají shánět hlasy za každou cenu, tvrdí profi sázkař

Číst článek

„Babišův tweet sdílela i Fortuna (sázková kancelář – pozn. red), tedy šlo jasně o reklamu. Navíc Babiš musel v té době vědět, že prohraje. Koneckonců to přiznal i v rozhovoru pro iDNES.cz, kde řekl, že prognózy byly jasné a dopadlo to přesně podle nich. Řekl, že věděl, že prohraje,“ dodává Macel.

Zda Andrej Babiš neporušil zákon o regulaci reklamy tím, že propagoval hazardní hru, nyní prověřuje i ministerstvo financí. 

„Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že čistě z pohledu zákona o hazardních hrách, kterého jsme gestorem, obecně nespatřujeme v daném prohlášení porušení zákona, které by mohlo být sankcionováno,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

„Je nicméně otázkou, zda se nemohlo jednat o reklamu na hazardní hru v rozporu se zákonem o regulaci reklamy. Taková reklama by měla obsahovat sdělení o zákazu účasti osob mladších 18 let a také zřetelné varování, že účastí na hazardní hře může vzniknout závislost,“ dodal Weiss.

Anna Košlerová, Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme