Přibývá dětí, kterým rodiče nemohou zaplatit školní obědy. Podporu navyšují stát i nezisková organizace

V Česku roste zájem o školní obědy zdarma. Stát pro rodiče ve složité životní situaci navyšuje podporu. Děti, které pomoc potřebují, pomáhají vytipovat třídní učitelé. „Třeba si to dítě nenosí svačiny. Nebo učitelé vidí, že nemá školní pomůcky. A v současnosti to je i u rodin, kde bychom nečekali, že budou mít ekonomické problémy,“ upozorňuje výchovná poradkyně z Nového Města nad Metují Ilona Rázlová.

Nove mesto nad Metuji Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní oběd

Školní oběd | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

„Evidujeme dvanáct dětí, s tím, že mám na stole dalších deset žádostí a do konce měsíce září budeme žádat pro další děti. Což asi souvisí se současnou ekonomickou situací. která u nás teď je,“ říká Rázlová ze Základní školy Komenského.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku přibývá dětí, kterým rodiče nejsou schopni zaplatit školní obědy

Podle ní je podpora dětí důležitá, a to nejen proto, aby ve škole neměly hlad. „Protože děti, které nechodily na obědy, byly často vyčleňovány z kolektivu,“ připomíná.

Peníze na obědy pro potřebné získávají v této škole od neziskové organizace Women for Women. Ta pomohla v minulém školním roce se zaplacením obědů téměř 13 tisícům dětí po celém Česku.

Letos jich bude ještě víc, potvrzuje členka správní rady Olga Chabr Grillová. „Situace nízkopříjmových rodin se dramaticky zhoršuje, průměrná cena školního oběda roste. Zatím máme víc než devět a půl tisíce žádostí o podporu a nové stále přibývají.

Lidí, kteří dnes potřebují potravinové balíčky, je o poznání víc, říká šéf sociálních služeb Armády spásy

Číst článek

Tato organizace proto za obědy pro školáky zaplatí asi o dvacet milionů korun víc než loni. Část díky soukromým dárcům, podporu ale získává také od ministerstva školství.

Peníze na školní obědy má připravené také ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrzuje mluvčí resortu Eva Davidová: „Letos je to 137 milionů korun, tedy zhruba dvakrát víc, než v minulém roce. O prodloužení svých projektů projevilo zájem všech čtrnáct krajů.

Při žádosti o tuto podporu od státu je podmínkou hmotná nouze rodiny. Rodiče, kteří pomoc potřebují, se o ni mohou hlásit do konce září.

Václav Plecháček, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme