Čeká se na domovy seniorů i pečovatele. ‚Kvůli stárnutí populace kapacity klesají,‘ říká odborník

Lidí v důchodovém věku přibývá a míst v domovech pro seniory není dost. Ve většině krajů musejí zájemci čekat na ubytování až půl roku, někde dokonce i rok. Situaci komplikuje i to, že někteří lidé podávají žádosti do více zařízení anebo se hlásí o místa jen preventivně. „Aktuálně čeká na umístění do domovů 10 až 15 tisíc lidí, kteří by byli schopni nastoupit do několika týdnů,“ říká ředitel Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Tento článek je více než rok starý.

Ranní interview Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostalo se ale i na rady, které by zkušení lidé chtěli dětem předat

Domovy pro seniory přetékají (ilustrační foto) | Foto: Sara Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Máte nějaký reálný přehled o tom, kolik míst v domovech pro seniory v celém Česku aktuálně chybí, případně je také dostatek terénních pracovníků?
Těch žádostí je evidováno něco přes 70 000, v letošním roce to kleslo zhruba o 20 000, což bylo důsledkem pročištění některých těch duplicitních nebo neaktuálních žádostí. Nicméně stále to není číslo, které je reálné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Během dekády vzniklo na 12 tisíc lůžek v domovech se zvláštním režimem pro osoby trpící demencí, uvádí ředitel asociace

Máme odborný odhad, který se shoduje i s ministerstvem práce a sociálních věcí, že aktuálně je nějakých 10 až 15 000 lidí, kteří opravdu čekají na umístění a byli by schopni nastoupit do několika týdnů. To je ten počet lůžek, která aktuálně chybí v České republice.

A jaká je situace s terénními pracovníky?
Terénních pracovníků také není dost a pečovatelská služba je samozřejmě tím základním předpokladem pro to, aby člověk nemusel jít do takového zařízení – aby tu péči, pomoc a podporu dostal přímo v domácnosti, kde ji potřebuje. Tam dokonce posledních sedm osm let klesá kapacita terénních služeb a je to v důsledku nastavení financování sociální péče v České republice, které neumožňuje rozvoj.

Stát chce novou novelou podpořit pečující o nemocné blízké. Mohli by zdarma využít pečovatelských služeb

Číst článek

Takže v řadě případů se čeká opravdu vyšší počty měsíců na umístění, zejména v těch specializovaných zařízeních, kde jsou osoby trpící demencí. A když někdo potřebuje pečovatelskou službu, musí také čekat jednotky týdnů, ale nemůže ji často dostat v té intenzitě, kterou potřebuje. To znamená třeba každý den dopoledne, odpoledne. Ty kapacity jsou opravdu velmi omezené.

Chybí zhruba tisíc pracovníků

Má tato situace od vaší asociace nějaké řešení?
Částečně se budují nové kapacity, třeba v domovech se zvláštním režimem pro osoby trpící demencí vzniklo v posledních deseti letech asi 12 000 nových lůžek. Ale když se podíváme na to, jak se navyšuje poptávka, jak stárne populace, jak se zvyšuje počet osob, které žijí například s demencí, tak ty kapacity relativně klesají.

Je potřeba trochu stimulovat i soukromý a veřejný sektor. Částečně by se to mohlo vyřešit tím, že do systému sociálních služeb jdou teď jednotky miliard korun prostřednictvím evropských dotací na posílení kapacit jak pobytových, tak terénních služeb. Takže během tří čtyř let by se ta situace částečně mohla zlepšit.

Další generace důchodců na tom bude výrazně hůř, potřebujeme reformu, říká sociolog Prokop

Číst článek

Je pravda, že kapacity pobytových služeb plánuje rozšířit zhruba polovina krajů v Česku, mezi nimi třeba Královéhradecký, Moravskoslezský či Olomoucký a také Vysočina. Proč není možné ty kapacity ubytování navyšovat celoplošně?
Soukromý sektor zvyšuje kapacity tam, kde je velká koncentrace lidí. V regionech s nižším osídlením je to rozhodnutí veřejné správy měst, obcí a krajů. Tam ale postup od toho rozhodnutí postavit třeba nějaký domov pro seniory nebo domov se zvláštním režimem až po to samotné otevření trvá zpravidla nějakých 8–12 let, protože je to velmi komplikovaný proces. Zatímco soukromý sektor je schopný zařízení postavit do dvou tří let, veřejnému to trvá až třikrát déle. A pak jsou ty kapacity opět velmi rychle obsazeny.

A co personál? Vzniknou sice nová lůžka, respektive se to plánuje, ale bude je mít kdo obsluhovat a pomáhat?
Česká republika zatím nemá tak velký nedostatek personálu jako západní země. Chybí nám tu zhruba tisíc pracovníků, což na celý sektor, kde pracuje asi 110 000 lidí, není až tak velké číslo.

Jde zejména o všeobecné sestry, které chybí jak v nemocnicích, tak částečně v domovech pro seniory a ani u těch pracovníků v sociálních službách není situace tak špatná. Je to dané také tím, že se v posledních šesti sedmi letech výrazně zvyšovaly platy, ale i mzdy v této oblasti, a také částečně nejen v tomto sektoru začali pracovat uprchlíci z Ukrajiny. Takže to také trochu pomáhá.

Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme