Demonstrant s nášivkou loga wagnerovců nesouhlasí s půlroční podmínkou. Proti verdiktu se odvolal

Na protivládní demonstraci v Praze přišel podle obžaloby s nášivkou loga wagnerovců a písmenem Z. Soud ho za to potrestal podmíněným trestem a zákazem vstupu do Prahy. Jedenatřicetiletý Jakub Jašek se však minulý pátek proti prvoinstančnímu rozsudku odvolal. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila Eva Švíglerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Jašek

Jakub Jašek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda soudního senátu Lukáš Svrček odsoudil v polovině května Jakuba Jaška za veřejné schvalování válečných zločinů. Potrestal ho půlročním podmíněným trestem s dvouletým odkladem, ročním zákazem vstupu do Prahy a pokutou 12 tisíc korun.

Muži, který měl na protivládní demonstraci na sobě písmeno Z a logo wagnerovců, uložil soud podmínku

Číst článek

Na březnovou demonstraci Česko proti bídě totiž Jašek přišel se symbolem Wagnerovy skupiny a bílým písmenem Z v černém poli s bílým lemováním, které je považováno za symbol ruské invaze na Ukrajinu.

Jak ale zjistil server iROZHLAS.cz nepravomocně odsouzený demonstrant s verdiktem nesouhlasí a proti rozhodnutí podal minulý pátek odvolání. Případ tak projedná Městský soud v Praze.

Neschvaluji genonocidium

Už před soudem Jašek s obviněním nesouhlasil. „Měl jsem za to, že svým jednáním neschvaluji žádné genocidium či zločiny páchané kdekoliv, kýmkoliv a na komkoliv,“ řekl tehdy.

Ještě předtím na policii vypověděl, že nevěděl, že je nošení symbolů trestné. „Teď už vím, že je. Od dnešního dne je nosit nebudu. Omlouvám se za porušení zákona,“ řekl ještě jako obviněný.

Při vyhlášení rozsudku soudce Svrček připomněl například srpnové události z roku 1968. „O to více je smutné, že se takto projevujete v místě, kde v roce 1968 bylo zraněno – a nejen zraněno – velké množství českých občanů z toho důvodu, že sem přijeli podobní ‚osvoboditelé‘,“ uvedl.

Stejný trest uložil muži v březnu takzvaným trestním příkazem, Jašek proti němu ale podal odpor, případ se proto musel projednat v hlavním líčení. Za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia mu hrozí až tříleté vězení.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme