Fasádu špitálního kostela v Českých Budějovicích nově zdobí piktogramy odkazující na křesťanské motivy

Jihočeští památkáři představili novou výzdobu části špitálního kostela Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích. Do třech okenních výklenků umístil sochař Lukáš Hájek kovové piktogramy, které odkazují k tradičním křesťanským motivům. Národní památkový ústav na výtvarné řešení fasády vypsal soutěž, vítězný návrh vybrala odborná porota.

Tento článek je více než rok starý.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památkáři představili novou výzdobu části špitálního kostela Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích

Památkáři představili novou výzdobu části špitálního kostela Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích | Foto: Matěj Vodička | Zdroj: Český rozhlas

„Na fasádě kostela jsou takzvané niky, výklenky, které kdysi byly okny. V minulosti tam byly malované obrazy, které představovaly Nejsvětější Trojici, svatou Alžbětu a Pietu, to jsou tradiční náměty. Pak ale plochy zůstaly prázdné,“ vysvětluje ředitel jihočeské územní správy Národního památkového ústavu Petr Pavelec u kostela na Pražské třídě v Českých Budějovicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou výzdobu kostela Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích si prohlédl Matěj Vodička

Kolemjdoucí zde spatří nové umělecké dílo. „Komise vybrala moderní umění a já mám za to, že se toto provedení dobře propojuje s tradicí kostela a špitálku. Myslíme si, že tímto způsobem více upozorníme na to, že je tu něco zajímavého,“ říká Petr Pavelec.

Umělecké dílo od sochaře Lukáše Hájka písmeny odkazuje k tradičním křesťanským motivům. V prostřední nice znázorňuje Nejsvětější Trojici. „Výtvarník zvolil formu piktogramů, které jsou provedené v takových jednoduchých kovových profilech. V případě Nejsvětější Trojice jsou tu zkřížená písmena T a N a kolem tohoto základního piktogramu jsou tři body, které odkazují na tradici Nejsvětější Trojice,“ popisuje Petr Pavelec. Další piktogramy znázorňují Pietu a svatou Alžbětu.

Propojení starého umění s tím současným oceňuje výtvarný kritik a kurátor Jiří Ptáček, který byl také členem odborné komise. Národní památkový ústav soutěž vypsal na jaře loňského roku. V prvním kole se sešlo celkem 29 návrhů.

„Ty návrhy byly opravdu různorodé. Účastnili se i studenti a studentky středních uměleckých škol, hlásila se skupina autorek, která pracuje jako kolektiv, celá řada jednotlivců, malíři, ale měli jsme tam i sochařské návrhy,“ vyjmenovává.

Shoda se podle Jiřího Ptáčka nerodila snadno. V návrzích převažovala malířská díla. „Po zohlednění dalších aspektů, nejenom uměleckých, ale i technických, jsme došli k tomuto řešení. Nakonec jsme chtěli, aby ta současná vrstva byla zřetelná, aby bylo vidět, že toto je z 21. století,“ dodává.

Nová výzdoba je součástí celkové obnovy špitálního areálu na Pražské třídě v Českých Budějovicích, která začala v roce 2015. Letos na jaře Národní památkový ústav zpřístupní zrestaurované interiéry kostela se sakristií, kde vzniknou také menší muzejní prostory.

Matěj Vodička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme