Zamítnuté dotace Agrofertu jim soud vrátil. Síkelův úřad ale nesouhlasí, podal kasaci do Brna

Soudní spory mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a koncernem Agrofert pokračují. Podřízení ministra Jozefa Síkely (za STAN) podali celkem sedm kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Nelíbí se jim, že jim pražský městský soud nařídil, aby lépe zdůvodnili, proč zamítli žádosti dceřinek koncernu o dotace a aby řekli, zda byl bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Síkela

Úřad ministry Síkely podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podání odvolání k brněnskému Nejvyššímu správnímu soudu potvrdila mluvčí Sylva Dostálová. Z justiční databáze vyplývá, že jde celkem o sedm případů, v nichž se resort průmyslu soudí s pěti společnostmi Agrofertu, které patří do Babišových svěřenských fondů.

Výtky z resortu financí, teď od soudu. Síkelovi úředníci musí říct, zda byl Babiš ve střetu, 20x to neudělali

Číst článek

Konkrétně jde o firmy Mlékárnu Hlinsko, Kostelecké uzeniny, drůbežárnu Schrom Farms, dřevozpracující firmu Wotan Forest a plastikářský podnik Fatra. 

Ministerstvo průmyslu se nechtělo k důvodům podání kasační stížnosti vyjádřit. „Jedná se o případ v řešení a do doby uzavření všech procesních kroků ho nemůžeme blíže komentovat,“ uvedl pouze pro server iROZHLAS.cz mluvčí David Hluštík.

Blíže je komentovat nechtělo ani vedení Agrofertu. „Respektujeme právo ministerstva průmyslu a obchodu využít opravného prostředku, nicméně jsme přesvědčeni, že spravedlnost je na naší straně. Jedná se však stále o probíhající soudní proces a k těm se nevyjadřujeme,“ uvedl mluvčí Pavel Heřmanský.

Neexistující zdroj financování

O co ve sporu jde? Úředníci ministerstva průmyslu v roce 2021 zamítli koncernu Agrofert dvacítku dotací. Bylo to v době, kdy již byly známé výsledky auditu Babišova střetu zájmů, a bylo tedy jasné, že Brusel požadované peníze na projekty neproplatí.

Babišův střet zájmů resort průmyslu neřešil. Přes sto milionů pro Agrofert stopl kvůli ‚zdroji financování‘

Číst článek

Jenže rozhodnutí tehdy nezdůvodnili střetem zájmů. Do dokumentů napsali, že pro projekty neexistuje zdroj financování. A konstatování porušení zákona ke střetu zájmů, nebo jeho odmítnutí, se tehdy vyhnuli.

Soud na přelomu roku v několika verdiktech práci úředníků zkritizoval a vyzval je, aby své rozhodnutí lépe zdůvodnili a se střetem se vypořádali. „Žalovaný bude muset v novém rozhodnutí náležitě posoudit střet zájmů,“ stojí v jednom z rozsudků.

„Popsané závěry samozřejmě nelze vykládat tím způsobem, že žalobkyni či dalším společnostem z koncernu Agrofert mají být dotace přiznány,“ uvedl k tomu dále soudce Marek Bedřich.

123 milionů

Celkem zamítli úředníci resortu průmyslu dvacítku žádostí dceřiných společností Agrofertu o dotace za 123 milionů korun. Došlo k tomu na podzim roku 2021. Server iROZHLAS.cz to podrobně popsal ZDE.

Šlo o peníze z operačního programu Podnikání a inovace, který spravuje úřad vedený ministrem Jozefem Síkelou (za STAN). Rozhodnutí ale padlo ještě za jeho předchůdce Karla Havlíčka z hnutí ANO.

Postup úředníků už dříve zkritizoval také auditní orgán ministerstva financí. Ten sice formálně patří pod úřad ministra Zbyňka Stanjury (ODS), zpovídá se ale přímo Evropské komisi. Ten na začátku loňského roku při každoroční kontrole zaměstnancům ministerstva průmyslu vytkl, že se neřídili vlastními postupy. Více si můžete přečíst ZDE. 

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme