Kdo nahradí Rychetského? Adepty na ústavní soudce jsou advokátky Novotná či Schejbalová, tvrdí média

Na Ústavní soud mohou zamířit advokátky Irena Schejbalová a Monika Novotná nebo místopředseda Vrchního soudu v Praze Robert Fremr. Podle serveru České justice je v minulém týdnu vyslechla komise prezidenta Petra Pavla pro výběr ústavních soudců. Ústavní soud letos čeká rozsáhlá obměna, mandát vyprší celkem sedmi ústavním soudcům včetně předsedy Pavla Rychetského.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman na Hradě končí v březnu, funkční období současného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského potrvá až do srpna

Zeman na Hradě končí v březnu, funkční období současného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského potrvá až do srpna | Zdroj: Profimedia

U Milady Tomkové, Jana Filipa a Jaroslava Fenyka již mandát vypršel minulý týden. Prezident na jejich místa navrhl Senátu soudce Josefa Baxu a Danielu Zemanovou a ústavního právníka Jana Wintra.

Třetím Pavlovým kandidátem na ústavního soudce je právník Wintr, doplní Zemanovou a Baxu

Číst článek

Při výběru dalších nominantů chce Pavel vycházet z návrhů více než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména bude opět posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.

„Byla jsem 3. 5. na pohovoru u odborného panelu pro výběr ústavních soudců. Jednalo se o odborný názorový rozhovor. Jednání bylo velmi korektní a příjemné. O výsledcích bude veřejnost informována nepochybně kanceláří pana prezidenta,“ řekla serveru Schejbalová. Advokátka vede pobočku České advokátní kanceláře v Brně jako její ředitelka, je také místopředsedkyní kontrolní rady komory. Věnuje se mimo jiné problematice bezplatné právní pomoci.

Z 15 soudců na 12

Podle informací České justice ale komise už dala přednost Monice Novotné. Ta se v roce 2019 stala jako první žena v historii české advokacie místopředsedkyní ČAK. Specializuje se na daňové a správní právo.

Po vypršení mandátu tří soudců v minulém týdnu klesl jejich počet z 15 na 12. Podle mluvčí ÚS Kamily Abbasi to ale chod soudu neohrožuje. Zůstává usnášeníschopný. Zrychlí se však „kolečko“ přidělování jednotlivých stížností a návrhů, ostatní soudci tak budou dočasně mít víc práce.

Ústavním soudcem se může stát bezúhonný český občan, kterému je nejméně 40 let, má vysokoškolské právnické vzdělání a byl nejméně deset let činný v některém právnickém povolání – nemusí tedy být soudcem obecného soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme